Obowiązki właścicieli zwierząt

W związku ze zbliżającą się zimą i chłodem na zewnątrz przypominamy o obowiązkach właścicieli zwierząt:
Jeżeli pies jest utrzymywany na zewnątrz, należy zapewnić mu odpowiednie schronienie przed niskimi temperaturami:
- Buda powinna być ocieplona, dostosowana wielkością do zwierzęcia by odpowiednio zatrzymywać ciepło (mały pies mała buda; duży pies duża buda);
- Do budy NIE WSADZAMY ręczników i innych materiałów – ze względu na wilgoć i zamarzanie taki materiał chłodzi psa zamiast go grzać! Budę należy wyścielić słomą, która odpowiednio zapewni izolację ciepła;
- Drapanie styropianu z budy czy wygrzebywanie słomy przez psa nie zwalnia właściciela z obowiązku zapewnienia mu odpowiednich warunków – obok budy sprzątamy a słomę na bieżąco uzupełniamy.
-  Otwór wejściowy w budzie najlepiej zabezpieczyć kocem lub materiałem stanowiącym dodatkową izolację ciepła.
-  Jeżeli jest możliwość, zwierzęciu zapewniamy schronienie w ciepłym i suchym pomieszczeniu.
-  Jeżeli w okolicy bytują koty wolno żyjące, uchylmy okienko do piwnicy lub pomieszczenia gospodarczego, w którym taki kot może schować się przed mrozem – choć nie jesteśmy jego właścicielem, to jest to również zwierzę świadome, czujące, potrzebujące pomocy.

Pamiętajmy, by wodę w misce wymieniać częściej – przy ujemnych temperaturach bardzo szybko zamarza.

Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednią ilość jedzenia – w zimie zaleca się podawanie ciepłych, bardziej tłustych posiłków - w porze karmienia, by jedzenie nie zamarzło.

Pamiętajmy o częstszym czyszczeniu psu łap – sól i grudki śniegu między palcami powodują duży dyskomfort, podrażnienie i mogą doprowadzić do powstawania pękań i ran.

Wyczesywanie sierści w zimie jest konieczne, by ze względu na śnieg nie powstawały kołtuny a szata była zachowana w dobrej kondycji – nie wyczesujmy jednak zbyt mocno podszerstka – to on głównie chroni psa przed mrozem.

Jeżeli pies utrzymywany jest na łańcuchu; Łańcuch NIE MOŻE być krótszy niż 3 metry;
Pies NIE MOŻE spędzać na uwięzi więcej niż 12 godzin na dobę;
Pies MUSI posiadać obrożę (najlepiej materiałową/skórzaną), by łańcuch nie przymarza.

2024-03-15