Kontrast
A A A
Polski BIP Gminy Kocmyrzów-Luborzyca

Kontrole palenisk na terenie gminy

Realizując zapisy Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Małopolskiego oraz uchwały antysmogowej, w obecnym sezonie grzewczym podobnie jak w poprzednich pracownicy urzędu gminy wykonują kontrole palenisk w gospodarstwach domowych. Kontrole te mają charakter systemowy, a także interwencyjny. W tym roku nowością są kontrole zainicjowane zgłaszaniem Ekointerwencji. Za pomocą strony internetowej https://powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja/ mieszkańcy mogą w szybki sposób zgłosić podejrzenie spalania odpadów. Następnie zgłoszenie trafia do tutejszego urzędu i pracownicy są zobowiązani do podjęcia interwencji oraz poinformowania o wynikach kontroli urząd marszałkowski i osobę zgłaszającą. Zgodnie z odgórnymi wytycznymi, tut. urząd uruchomił odrębną skrzynkę e-mailową pod adresem powietrze@kocmyrzow-luborzyca.ug.gov.pl, gdzie także można zgłaszać przypadki podejrzenia spalania odpadów.

 

W okresie od października do grudnia przeprowadzono 125 kontroli systemowych i interwencyjnych, w tym 7 zgłoszonych w ramach ekointerwencji. Co ciekawe, tylko w jednym przypadku zgłoszonym interwencyjnie stwierdzono podejrzenie spalania odpadów, w pozostałych nie stwierdzono naruszeń. Wynika to z częstego podejrzenia spalania odpadów, gdy z komina wydobywa się czarny dym, który w rezultacie jest efektem nieodpowiedniego rozpalania kotła węglowego.

 

W trakcie czynności kontrolnych mieszkańcy informowani są o zapisach ww. uchwały, w tym o kategorycznym zakazie wykorzystywania jako opał mułów, pyłów i flotów węglowych oraz węgla zawierającego więcej niż 15 proc. drobnego ziarna np. miału. U osób spalających drewno, weryfikowana jest jego wilgotność, która nie może przekraczać 20% oraz czy nie zostało ono zanieczyszczone powłokami lakierniczymi, bejcami czy impregnatami. Równolegle weryfikowane są same kotły pod względem ich klasy wg normy PN EN 303-5. Właściciele w oparciu o zapisy uchwały antysmogowej informowani są do kiedy można je legalnie użytkować. W tym roku dodatkowo w uzasadnionych sytuacjach zostały pobrane próbki popiołu, a następnie przekazane do badania przez specjalistyczne laboratorium – Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu pod kątem ewentualnego spalania odpadów. Na 20 pobranych próbek popiołu w 16 przypadkach jednoznacznie stwierdzono spalanie odpadów. Analiza morfologiczna i chemiczna w powyższych przypadkach wykazała obecność spalonego drewna i węgla, ale także forniru oraz elementów metalowych w postaci gwoździ, śrub, zszywek tapicerskich, pianki montażowej. W związku z powyższym, urząd gminy wystąpi z wnioskiem o ukaranie w trybie mandatowym mieszkańców spalających odpady. W 3 kolejnych próbkach popiołu nie można jednoznacznie stwierdzić spalania odpadów, jak również wykluczyć tego procederu. Tylko w jednym przypadku analiza chemiczna wykluczyła spalanie odpadów w palenisku indywidualnym. Głównym celem zadania jest wyeliminowanie procederu spalania odpadów w paleniskach indywidualnych.

 

Jednocześnie przypominamy, że projektem mającym pomóc w eliminacji źródeł zanieczyszczenia powietrza jest wymiana starych kotłów na nowoczesne i ekologiczne urządzenia opalane gazem lub biomasą. Do końca września 2019 r. na terenie gminy Kocmyrzów - Luborzyca wymieniono 311 kotłów wraz z modernizacją instalacji centralnego ogrzewania z dofinansowaniem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, za kwotę 3 944 202,90 zł. W listopadzie 2019 roku został złożony kolejny wniosek, którego celem jest pozyskanie środków zewnętrznych na wymianę kolejnych 190 kotłów w latach 2020-2021.

 

Informacje na temat możliwości uzyskania dofinansowania do wymiany pieców mieszkańcy gminy mogą uzyskać za pośrednictwem strony internetowej tut. urzędu  https://www.kocmyrzow-luborzyca.ug.gov.pl/dla-mieszkancow/wymien-piec/ lub bezpośrednio u pracowników Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarowania Odpadami, tel. 12 387 22 62.

Próbki odpadu paleniskowego:

2020-01-16