Kontrast
A A A
Polski BIP Gminy Kocmyrzów-Luborzyca

XI Dni Gminy Kocmyrzów-Luborzyca - fotorelacja

W sobotę 3 czerwca, punktualnie o godzinie 15.00, Wójt Gminy Kocmyrzów Kocmyrzów-Luborzyca Marek Jamborski wraz z Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Agnieszką Brodowską zainaugurowali obchody XI Dni Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, będących największym wydarzeniem kulturalnym organizowanym w naszej gminie.

 

Podkreślmy, iż otwarcie to miało charakter symboliczny, bowiem już od ubiegłego roku pierwszy dzień Dni Gminy wypełniają Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych, które w tym roku odbyły się 2 czerwca na boisku sportowym w Baranówce.

 

Sobotnie popołudnie było czasem licznych atrakcji, przygotowanych przez organizatorów, dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy z okazji obchodzonego przed kilku dniami Dnia Dziecka. Były wśród nich m.in.: tor ninja warrior, dmuchańce, kule wodne.

 

Również na scenie „królowały” tego dnia dzieci i młodzież z naszych szkół i przedszkoli. Wystąpiły więc przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola „Małe Misie” w Wysiołku Luborzyckim i Filli w Głębokiej, Przedszkola „Wesoła Gromadka” z Dojazdowa oraz Przedszkola „Akademia Przedszkolaka”. Swoje umiejętności taneczne i wokalne zaprezentowali w sobotę także uczniowie szkół podstawowych z Maciejowic, Karniowa, Prus, Goszczy, Pietrzejowic oraz dwóch szkół z Luborzycy, SP im. Noblistów Polskich oraz SP im. 600- lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Na scenie swoje niemałe umiejętności zaprezentowały obecnej w Bananówce publiczności wokalistki, na co dzień doskonalące swoje umiejętności wokalne w naszym Centrum Kultury - Maja Ucherek, Blanka Wierzbińska, Dominika Chaładaj i Estera Wierzbińska. Wspaniale zaprezentowały się również dzieci i młodzież z działających przy Centrum Kultury sekcji: baletowej, prowadzonej przez Annę Muchę-Nowak oraz instrumentalnej, którą opiekuje się Barbara Hawling.

 

Nie zabrakło także występu młodych sportowców, reprezentujących sekcję Judo, którzy zaprezentowali w sobotę swoje umiejętności.

Również nie zabrakło tego dnia i innych atrakcji, które zapewne zainteresowały tak młodszych, jak i starszych mieszkańców gminy, obecnych tego dnia w Baranówce. Była więc „parada” ciągników rolniczych, były liczne stoiska lokalnych wystawców, na których można było podziwiać ale także i zakupić m.in. wyroby rękodzielnicze czy też różnorakie ekoprodukty spożywcze min. miody.

 

Natomiast wieczorem zagrał i zaśpiewał dla publiczności, powstały w 2018 roku zespół „Bez Reszty”, grający muzykę autorską z pogranicza rocka akustycznego. Ukoronowaniem sobotnich atrakcji w Baranówce była trwająca do późnych godzin nocnych zabawa taneczna, której towarzyszyła muzyka zespołu „Sampel”.

 

W niedzielę 4 czerwca, jednym z najważniejszych punktów, obchodów XI Dni Gminy Kocmyrzów-Luborzyca był Gminny Przegląd Potraw Regionalnych. Nim jednak obecni w to gorące, niedzielne popołudnie w Baranówce, mieszkańcy naszej gminy mogli rozpocząć degustację wspaniałych wyrobów kulinarnych przygotowanych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń na scenie zaprezentowali się wraz z trenerami młodzi adepci Szkółki Piłkarskiej klubu „Ekler” Baranówka. Wspólnie, tak trenerzy jak i zawodnicy, zachęcali swoich młodszych i trochę starszych kolegów do uprawiania sportu, a szczególnie piłki nożnej. Po prezentacji, na pobliskim boisku sportowym wszyscy chętni mogli wziąć udział w specjalnie na ten dzień przygotowanych zajęciach sportowych. Po młodych piłkarzach, na scenie wystąpiły maluchy z Dziennego Klubu Opieki dla Maluszków „U Cioci na Wsi”, działającego na Wysiółku Luborzyckim. Kolejnym punktem niedzielnego święta naszej Gminy była prezentacja kulinarnych atrakcji przygotowanych przez nasze Koła Gospodyń. W tegorocznym Przeglądzie swoje umiejętności kulinarne zaprezentowało 11 Kół Gospodyń Wiejskich (Baranówka, Czulice, Dojazdów, Głęboka, Goszyce, Karniów, Luborzyca, Maciejowice, Prusy, Wilków i ostatnio reaktywowane KGW Sulechów) oraz dwa Stowarzyszenia: „Aktywna Wieś Goszcza i Sadowie” oraz „Za Miastem” z Marszowic. Z kolei Stowarzyszenie Kreatywnych Seniorów „ Jesienny Liść” z Luborzycy prezentowało na swoim stoisku wspaniałe wyroby rzemiosła artystycznego. Wszystkie te stoiska chętnie odwiedzali mieszkańcy i goście obecni na niedzielnych obchodach Dni Gminy. Byli wśród nich m.in.: Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Posłanka na Sejm RP Małgorzata Wasserman, Wójt Gminy Kocmyrzów – Luborzyca Marek Jamborski, Przewodnicząca Rady Gminy Kocmyrzów-Luborzyca Małgorzata Doniec, Radna Powiatu Krakowskiego Beata Bartoszek, oraz Radni i Sołtysi naszej gminy. Tymczasem na scenie swoje umiejętności wokalne prezentowali kolejno: zespół „Serenada” wokalistka Centrum Kultury Weronika Wójcik, zespół wokalny „Wspomnienie”. Swoje programy artystyczne zaprezentowali publiczności również uczniowie ze szkół podstawowych w Goszycach i Łuczycach. Jak na wielu wcześniejszych imprezach organizowanych przez Centrum Kultury, wspaniale zaprezentował się, kierowany przez Kazimierza Cygana zespół folklorystyczny „Złoty Kłos”.W niedzielę zaprezentowali się także młodzi artyści z Sekcji Baletowej oraz Sekcji Skrzypiec, działających w naszym Centrum Kultury. Szczególne wrażenie wywarł na publiczności koncert muzyczny w wykonaniu instruktora Wojciecha Świtały (pianino) i jego uczennicy Antoniny Kwater (skrzypce). Publiczność obecna w Baranówce gorącymi oklaskami nagrodziła brawurowe występy cheerleaderek z zespołu „Unique Cheerleaders”, którego managerem i trenerem jest pani Lidia Stefańska oraz pokazy sekcji Wushu, działającej przy naszym Centrum. W niedzielę koncertowały dla naszych mieszkańców także orkiestry dęte: „TON” z Goszczy i „Kosynierzy” z Luborzycy, obydwie pod batutą kapelmistrza Jarosława Ignaszaka. Znakomitą atmosferę wśród publiczności wprowadził występ przygotowany przez członków Klubu Seniora w Kocmyrzowie, a dodatkowo ożywił atmosferę pokaz Zumby grupy Kamila Nowaka. Po tych wszystkich atrakcjach na scenie w Baranówce pojawiła się „ gwiazda wieczoru”, czyli grający elektroniczną muzykę taneczną z elementami folkloru góralskiego zespół „Future Folk”, a tegoroczne XI Dni Gminy Kocmyrzów-Luborzyca zakończyła zabawa taneczna z DJ ShreQ

 

Oczywiście, tak jak i w sobotę, w Baranówce oprócz występów na scenie nie zabrakło licznych atrakcji atrakcji dla dzieci w postaci min. różnorakich animacji czy też „dmuchańców”.

 

 

 

 

2024-03-15