Kontrast
A A A
Polski BIP Gminy Kocmyrzów-Luborzyca

WSPOMNIENIE X DNI GMINY KOCMYRZÓW-LUBORZYCA

Po dwuletniej przerwie, spowodowanej obostrzeniami sanitarnymi, będącymi skutkiem pandemii COVID-19 powróciły do nas Dni Gminy Kocmyrzów-Luborzyca. Ich dziesiąta edycja odbyła się w dniach 10-12 czerwca br., a jej organizatorami były Gmina Kocmyrzów-Luborzyca oraz Centrum Kultury i Promocji. Po raz pierwszy trwały aż trzy dni. Poniżej prezentujemy Państwu informację dotyczącą przebiegu tego, jakże wyczekiwanego przez mieszkańców gminy wydarzenia kulturalnego.

Dzień pierwszy - piątek 10 czerwca

 

XXXI Gminne Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych

Pierwszy dzień Dni Gminy, przebiegał pod znakiem sportowej rywalizacji uczniów naszych szkół podstawowych. Tegoroczne XXXI Gminne Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych, zorganizowane zostały pod hasłem „Żyjmy w pokoju we wspólnej Europie” i zgodnie z wieloletnią tradycją były imprezą nie tylko o charakterze sportowym, ale i patriotycznym. Rozpoczęła je modlitwa w kościele parafialnym w Luborzycy, w intencji poległych żołnierzy i pomordowanych mieszkańców Gminy Kocmyrzów-Luborzyca. Oficjalna część uroczystości, odbyła się pod Pomnikiem Poległym za Ojczyznę, a rozpoczęło ją powitanie uczestników i przybyłych na uroczystość otwarcia Igrzysk Gości. Następnie, z krótkimi okolicznościowymi wystąpieniami, zwrócili się do zebranych Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca Marek Jamborski oraz Prezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koło Nr 33 w Krakowie płk Zygmunt Siudak. W dalszej części uroczystości, uczennica Szkoły Podstawowej im. 600-lecia UJ w Luborzycy Alicja Lutyńska, odczytała uroczysty „Apel Pokoju”. Następnie, w asyście żołnierzy Kompani Reprezentacyjnej Garnizonu Krakowskiego, złożone zostały pod Pomnikiem Poległym za Ojczyznę symboliczne wiązanki kwiatów. Zakończeniem pierwszej, mającej charakter patriotyczny części XXXI Gminny Igrzysk było zapalenie pochodni z ogniem olimpijskim, od symbolicznego znicza, usytuowanego pod Luborzyckim Pomnikiem, Pochodnię tą na stadion sportowy w Baranówce, przeniósł jeden z uczestników Igrzysk, reprezentant Szkoły Podstawowej w Luborzycy Szymon Rynczak.

Sportową część Igrzysk, na stadionie w Baranówce, rozpoczęło uroczyste wciągnięcie na maszt flagi olimpijskiej oraz zapalenie znicza. W dalszej części ceremonii otwarcia głos zabrali: współorganizator Igrzysk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Luborzycy Stanisław Turek oraz pomysłodawca i organizator Gminnych Igrzysk Szkół Podstawowych profesor Eligiusz Madejski.

Z kolei nastąpiła dekoracja odznaczeniami osób, które w istotny sposób przyczyniły się do rozwoju sportu w naszym lokalnym środowisku. Ostatnim akordem oficjalnej części imprezy było wystąpienie, a następnie uroczyste otwarcie XXXI Gminnych Igrzysk Sportowych Szkół Podstawowych przez Wójta Gminy Kocmyrzów-Luborzyca Marka Jamborskiego. Rozpoczęła się najważniejsza dla młodych zawodników sportowa rywalizacja. Na boisku w Baranówce rywalizowali oni w takich dyscyplinach jak: bieg krótki na 60m (chłopcy i dziewczęta), biegi przełajowe (400 m dziewczęta i 600m chłopcy), biegi sztafetowe, biegi „po kopercie”, skok w dal, rzuty piłką lekarską oraz Turniej Ringo o Puchar Wójta Gminy Kocmyrzów-Luborzyca.

Ostatecznie, w klasyfikacji generalnej XXXI Gminnych Igrzysk Sportowych Szkół Podstawowych Gminy Kocmyrzów-Luborzyca zwyciężyły:
• I miejsce – Szkoła Podstawowa im. 600-lecia Uniwersytetu Jagielońskiego w Luborzycy;
• II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Goszycach;

• III miejsce -Szkoła Podstawowa im. Noblistów Polskich w Luborzycy(dawniej Kocmyrzów I).

W Turnieju Ringo o Puchar Wójta Gminy Kocmyrzów-Luborzyca zwyciężyła z kolei reprezentacja Szkoły Podstawowej w Luborzycy im 600-lecia UJ, która wyprzedziła drużyny Szkoły Podstawowej z Pietrzejowic (II miejsce) i Szkoły Podstawowej z Goszyc (III miejsce).
Po zakończonych zmaganiach sportowych, wręczone zostały honorowe puchary dla wszystkich szkół biorących udział w zawodach oraz medale i dyplomy dla najlepszych zawodników, zwycięzców poszczególnych konkurencji.

 

Mobilne miasteczko rowerowe

 

Kolejną z piątkowych atrakcji było zakupione z gminnych funduszy mobilne miasteczko rowerowe. Zostało ono zaprezentowane i udostępnione wszystkim chętnym młodszym mieszkańcom naszej gminy. Korzystając z mobilnego miasteczka, uczestniczyli oni równocześnie, w profesjonalnym szkoleniu w zakresie bezpiecznego poruszania się po drodze, które zapewnili policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji. Naszym młodym rowerzystom towarzyszyło w piątek Radio Kraków, które przez dwie godziny prowadziło bezpośrednia relację z mobilnego miasteczka rowerowego. Miasteczko to dostępne było dla chętnych także w sobotę i niedzielę, a po wakacjach udostępnione zostanie uczniom szkól podstawowych naszej gminy.

Na zakończenie pierwszego dnia gminnego święta, wszyscy chętni mogli, w specjalnie na ten dzień przygotowanym kinie plenerowym obejrzeć projekcję filmu „Bohemians Raphsody".

Dzień drugi - sobota 11 czerwca

 

I Przegląd Małopolskiego Krakowiaka

 

W sobotę odbyło się zorganizowane po raz pierwszy w Gminie Kocmyrzów-Luborzyca wydarzenie folklorystyczne obejmujące swym zasięgiem całe województwo małopolskie - „I Przegląd Małopolskiego Krakowiaka”, czyli przegląd zespołów tańca ludowego mający formę konkursu. Motywem przewodnim Przeglądu był "Krakowiak" - taniec regionalny i narodowy, będący wizytówką naszego regionu. Impreza ta została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu, którego udzieliło Województwo Małopolskie. Grand Prix tegorocznego I Przeglądu Małopolskiego Krakowiaka konkursowe jury przyznało grupie tanecznej "Siemiechowianie",działającej przy GOK w Gromniku. Natomiast I miejsce w konkursie zajął zespół "Biedronki" działający przy Akademii Przedszkolaka w Luborzycy. Na drugim miejscu uplasowała się grupa taneczna "Mali Siemiechowianie", a na trzecim zespół "Do Re Mi",działający przy Szkole Muzycznej I stopnia w Pałecznicy. Ponadto jury przyznało specjalne wyróżnienia zespołowi tanecznemu ze Szkoły Podstawowej im. 600-lecia UJ w Luborzycy oraz zespołowi "Pawie Pióra" z Michałowic.

Po zakończeniu ceremonii wręczenia nagród zwycięzcom „ I Przeglądu Małopolskiego Krakowiaka”, na scenie w Baranówce miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Pan Kazimierz Cygan piewca naszej lokalnej kultury ludowej, znakomity organizator i twórca zespołu taneczno-wokalnego "Złoty Kłos" został uhonorowany Odznaką Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". To wyjątkowe odznaczenie wręczyli panu Kazimierzowi Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca Marek Jamborski oraz Dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Jolanta Florkiewicz-Kamieniarczyk.

Swoistym podsumowaniem tej części drugiego dnia święta kultury w naszej gminy był brawurowy występ, kierowanego przez pana Kazimierza, zespołu wokalno-tanecznego "Złoty Kłos". Wyjątkowo "smaczną" przerwę w sobotnich atrakcjach artystycznych zapewniła lodziarnia "Lodowe Przysmaki" firmy EKLER, która zaprosiła wszystkich obecnych tego dnia w Baranówce na darmową degustację lodów. Po chwili "oddechu" scena w Baranówce znów wypełniła się śpiewem i tańcem. W sobotę wystąpili na niej m.in. przedszkolaki z luborzyckiej "Akademii Przedszkolaka", uczniowie z Pietrzejowic, zespół "Wiolinki", laureaci zorganizowanego przez Centrum Kultury konkursu "Artystyczne rodziny z naszej gminy", a przede wszystkim zespoły i soliści z licznych sekcji działających przy Gminnym Centrum Kultury i Promocji (Weronika Wójcik, Blanka Wierzbińska, artystki z sekcji baletowej, sekcji Zumba Kids oraz tanecznej sekcji "Master Move Dance Akademy").Także adepci sekcji Judo, Kickboxingu oraz Wushu pokazali swoje niemałe umiejętności. Pokaz fantastycznej sprawności i umiejętności zaprezentowały z kolei publiczności tancerki z Klubu Sportowego Unique Cheerleaders Kocmyrzów-Luborzyca. Na scenie wystąpił także krakowski zespół muzyczny L.E.M. Brawurowe były również pokazy ratownictwa gaśniczego przygotowane na ten dzień przez strażaków z OSP Łuczyce. Z kolei wieczorem zaśpiewał dla publiczności zwycięzca pierwszej edycji "The Voice of Poland" Damian Ukeje. Ukoronowaniem sobotnich atrakcji w Baranówce była trwająca do północy zabawa taneczna.

Warto podkreślić, iż przez cały dzień, dla wszystkich zainteresowanych dostępne było specjalne stoisko informacyjne, prowadzone przez ekodoradców Urzędu Gminy Kocmyrzów-Luborzyca.

Dzień trzeci - niedziela 12 czerwca

 

XXII Przegląd Potraw Regionalnych

 

W niedzielę jednym z najważniejszych punktów Dni Gminy był XXII Gminny Przegląd Potraw Regionalnych, który jak to w przeszłości było okazał się inspirującym spotkaniem z tradycją, a przy tym wspaniałym przeglądem wyrobów kulinarnych naszego regionu. W tegorocznym Przeglądzie swoje umiejętności kulinarne zaprezentowało 14 Kół Gospodyń Wiejskich, działających w naszej gminie.

Po tych wyjątkowych przeżyciach kulinarnych przyszedł czas na kolejne artystyczne atrakcje, które przygotowali dla publiczności organizatorzy X Dni Gminy. Tym razem na scenie widzowie mogli zobaczyć występy m.in.: maluchów ze żłobka "Małe Misie", dzieci z przedszkola "Wesoła Gromadka" w Dojazdowie, uczniów szkół podstawowych, artystów-seniorów z grup wokalnych "Wspomnienie" i "Serenada", sekcji tanecznych Centrum Kultury (jazz i hip-hop), Zumba Kids oraz wokalistek Emilii Luty i Dominiki Chaładaj. Ponownie publiczności zaprezentowały się także zespół "Złoty Kłos"oraz grupa cheerleaderek. W niedzielę koncertowały również orkiestry dęte "TON" z Goszczy oraz "Kosynierzy" z Luborzycy, która do Baranówki przybyła wprost z Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Więcławicach Starych, podczas którego zwyciężyła w kategorii orkiestr średnich. Także w niedzielę swoje umiejętności zaprezentowali paralotniarze z Małopolskiego Klubu Paralotniowego.

 

2022-06-15