V Powiatowy Złaz MDP za nami!

12 października odbył się V Powiatowy Złaz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Krakowskiego. W wydarzeniu wzięły udział Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z całego powiatu krakowskiego oraz z Ochotniczych Straży Pożarnych naszej gminy. Łącznie udział w Złazie wzięło 36 drużyn. Podczas wydarzenia drużyny MDP, na 12 punktach kontrolnych wykonały zadania lub rozwiązały zagadki związane z ochroną przeciwpożarową, ratownictwem oraz bezpieczeństwem mieszkańców.  Punkty te przygotowane zostały przez Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP Gminy Kocmyrzów – Luborzyca, a za prawidłową ich obsługę odpowiadały kolejne jednostki OSP z terenu naszej gminy. Były to:

• OSP Marszowice – Stanowisko węzłów,
  • OSP Maciejowice – wykonywanie warkoczy z wężów i rozpoznawanie dystynkcji OSP,
  • OSP Łuczyce – tor przeszkód z deską i narty strażackie,
  • OSP Rawałowice – pokonanie tunelu i toru przeszkód,
  • OSP Skrzeszowice – 5 ratownicza i zgłoszenie zdarzenia do dyspozytora,
  • OSP Goszyce – transport poszkodowanego na desce do ZRM,
  • OSP Goszcza – gaszenie pożaru z wykorzystaniem hydronetek i nalewaków,
  • OSP Czulice – Musztra OSP i ogólna wiedza teoretyczna z zakresu działalności OSP,
  • OSP Karniów – Kręgle strażackie i ubieranie szelek bezpieczeństwa na czas,
  • Stanowisko Policji i Państwowej Straży Pożarnej – zasady bezpieczeństwa na drodze oraz udzielenie pierwszej pomocy medycznej.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, jednostek samorządowych oraz jednostek pomocniczych, a wśród gości byli: Komendant Miejski PSP w Krakowie - st. bryg. Paweł Knapik, członek zarządu Powiatu Krakowskiego – Janusz Pasternak, prezes Zarządu Oddziału ZOSP RP - dh Leszek Zięba, Zastępca Dyrektora Wykonawczego ZOW ZOSP RP woj. małopolskiego - dh Tomasz Nowak, wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego w Krakowie - dh Jerzy Stopa, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej 7 - st. bryg. mgr Jacek Hajduk, Radny Powiatu Krakowskiego Karol Pawełko, Kapelan Oddziału Gminnego ZOSP Ks. Andrzej Orlikowski, sołtys Goszczy Agnieszka Czekaj.

Za udział w wydarzeniu wszystkie drużyny otrzymały okolicznościowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez naszą gminę i powiat krakowski.
Wydarzenie było doskonałą okazją do zdobycia kolejnych doświadczeń przez młodzież z MDP, oraz integracją.

Dziękujemy wszystkim osobom i organizacją zaangażowanym w organizację Złazu. Cieszymy się, że nasza gmina i Goszcza mogła być gospodarzem tego wspaniałego wydarzenia powiatowego.

Drużyny MDP biorące udział w Złazie:

• Gmina Kocmyrzów – Luborzyca – Goszcza, Łuczyce, Marszowice, Maciejowiece, Czulice, Karniów, Skrzeszowice, Łosokowice
  • Gmina Igołomia – Wawrzeńczyce – Tropiszów,
  • Gmina Iwanowice – Widoma, Biskupice,
  • Gmina Jerzmanowice – Przeginia – Racławice, Przeginia
  • Gmina Krzeszowice – Ostrężnica, Nawojowa Góra, Żbik,
  • Gmina Liszki – Kryspinów, Morawica, Czułów, Jeziorzany
  • Gmina Michałowice – Więcławice, Michałowice,
  • Gmina Skala – Maszyce, Skała
  • Gmina Skawina – Rzozów, Skawina, Radziszów
  • Gmina Słomniki – Słomniki, Waganowice,
  • Gmina Sułoszowa – Sułoszowa,
  • Gmina Świątniki Górne – Świątniki Górne, Olszowice,
  • Gmina Wielka Wieś – Wielka Wieś, Biały Kościół,
  • Gmina Zabierzów – Zabierzów.
2024-10-17