Uroczystości z okazji 80. rocznicy potyczki żołnierzy Armii Krajowej z niemieckimi okupantami w Łęgu

8 maja 2024 r. na cmentarzu parafialnym w Luborzycy Marek Jamborski – Wójt Gminy Kocmyrzów - Luborzyca wraz z przedstawicielami krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej złożyli symboliczne wiązanki kwiatów na mogile zbiorowej żołnierzy Armii Krajowej poległych w walce z niemiecką policją i żandarmerią 8 maja 1944 roku w podkrakowskim wówczas Łęgu.

Wśród pochowanych na luborzyckim cmentarzu żołnierzy Polski Podziemnej są członkowie Zgrupowania Armii Krajowej „Żelbet”: Leszek Korol „Chrystian”, Henryk Walczak „Waligóra” i Zygmunt Szewczyk „Tygrys”, mieszkańcy ówczesnej Gminy Luborzyca oraz trzej „Cichociemni”, żołnierze polscy wyszkoleni w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych (dywersja, sabotaż, wywiad, działania partyzanckie), wysyłani do okupowanej Polski głównie z Wielkiej Brytanii: ppor. Bronisław Kamiński „Golf”, ppor. Włodzimierz Lech „Powiślak” i ppor. Józef Wątróbski. Wszyscy Oni polegli w Łęgu broniąc „magazynu”, pochodzącej ze zrzutów broni i amunicji, która miała być wykorzystana w przygotowywanej akcji uwolnienia aresztowanego przez Niemców płk. Józefa Spychalskiego „Lutego”, komendanta Okręgu AK Kraków. Obecni na luborzyckim cmentarzu: Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, przedstawiciele Oddziału IPN Kraków uczcili także pamięć mjr. Mieczysława Żurka „Szumnego”, ostatniego żołnierza zgrupowania partyzanckiego „Żelbet” AK, który zmarł w wieku stu lat 27 maja 2021r.

2024-05-10