W niedzielę 18 sierpnia 2024 roku w Czulicach odbyło się uroczyste poświecenie i przekazanie nowego samochodu dla OSP Czulice.

Uroczystości w Czuilcach rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych i pododdziałów jednostek OSP Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, spod remizy na Mszę św. do kościoła parafialnego. Przemarsz prowadził druh Krzysztof Rybka.

Przemarszowi pocztów, tak jak i całemu strażackiemu świętu w Czulicach towarzyszyła okolicznościowa oprawa muzyczna, którą zapewniły połączone strażackie orkiestry dęte „TON” z Goszczy oraz „Skrzeszowianka” ze Skrzeszowic

W dalszej części uroczystości odprawiona została koncelebrowana Msza święta, pod przewodnictwem księdza proboszcza z Czulic Janusza Krupa, oraz księdza Andrzeja Orlikowskiego– kapelana ZOSP RP Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, oraz proboszcza z Goszczy.

Po zakończonym nabożeństwie nastąpiło przejście z kościoła parafialnego na plac przy remizie, gdzie odbywały się dalsze uroczystości.

Nastąpiło przywitanie zebranych druhów i gości przez Prezesa tej jednostki Druha Zbigniewa Wawro, wśród których znaleźli się m.in. Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, a równocześnie Honorowy Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP Marek Jamborski, Radni Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, brygadier Jacek Hajduk  – Dowódca JRG 7 (KM PSP Kraków), podinspektor Marek Kyzioł – Komendant Komisariatu Policji w Słomnikach, honorowi prezesi jednostki OSP Czulice, sołtys wsi i zaprzyjaźnione osoby z jednostką.

W dalszej części uroczystości miało miejsce złożenie meldunku i wciągnięcie flagi państwowej na maszt. Kolejno uroczystego poświęcenia samochodu dokonał kapelan gminny ZOSP ksiądz Andrzej Orlikowski.

Następnym punktem uroczystości w Czulicach było przekazanie dokumentów i kluczyków do nowego samochodu druhom z Czulic przez Wójta Gminy Kocmyrzów-Luborzyca Marka Jamborskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Kocmyrzów – Luborzyca Grzegorza Marca, w asyście radnego Czulic Pawła Gruchały, oraz Prezesa Zbigniewa Wawro.

Nowy samochód to Renault Master. Posiada napęd 4x2, dopuszczalną masę całkowitą do 3 500 kg, ze zbiornikiem wody o pojemności min. 200 l, wysokociśnieniowym agregatem wodno-pianowym, kabiną czterodrzwiową, przystosowany jest do przewozu minimum 5 ratowników. Pojazd wyposażony jest w dwusystemowy radiotelefon przewoźny z modułem GPS, dwusystemowy radiotelefon noszony, opryskiwacz ręczny 8 litrowy, pompę elektryczną, pilarkę łańcuchową do drewna oraz zestaw sorpcyjny. Służyć będzie do prowadzenia akcji ratowniczych m.in.: poszukiwania i ratowania osób, usuwania skutków wypadków drogowych, powodzi, nawałnic, awaryjnego odblokowywania wejść, czy też gaszenia mniejszych pożarów.

Wartość samochodu wynosi 275 200,00 zł, na którą składa się: - dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego: 233 920,00 zł (85%), - dofinansowanie ze środków Budżetu Państwa 27 520,00 zł (10%), - wkład własny Gminy Kocmyrzów - Luborzyca: 13 760,00 zł (5%).

Na zakończenie warto dodać, że samochód ten w posiadanie jednostki z Czulic trafił w grudniu zeszłego roku, a wyjechał do akcji już ponad 20 razy. Spełnia więc swoją rolę i służy nam wszystkim.

2024-08-19