Kontrast
A A A
Polski BIP Gminy Kocmyrzów-Luborzyca

Święto Patrona Szkoły Postawowej w Goszczy

Goszcza na powstańczym szlaku W bieżącym roku obchodzimy 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

 

Z dziejami tego największego w XIX stuleciu polskiego zrywu niepodległościowego na trwałe związana jest historia Goszczy. To właśnie w tej miejscowości w dniach od 6 do 11 marca 1863 roku przebywał jeden z największych oddziałów powstańczych dowodzony przez generała Mariana Langiewicza. To w Goszczy generał Langiewicz został mianowany powstańczym Dyktatorem.

 

Od roku 1999 miejscowa szkoła podstawowa nosi imię generała Mariana Langiewicza i od tego też czasu organizowany jest Dzień Patrona Szkoły, który jest jednym z najważniejszych świąt, nie tylko dla uczniów tej szkoły, ale całej lokalnej społeczności.

 

W tym roku obchody Święta Patrona Szkoły zorganizowane zostały w sobotę 11 marca w sposób wyjątkowo uroczysty. Rozpoczęła je uroczysta, okolicznościowa Msza święta, odprawiona w kościele parafialnym pw. Św. Wawrzyńca przez proboszcza parafii w Goszczy księdza kanonika Andrzeja Orlikowskiego. Po jej zakończeniu licznie przybyli Goście, wśród których byli: Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca Marek Jamborski, Burmistrz Miasta i Gminy Słomniki Paweł Knafel, Przewodnicząca Rady Gminy Kocmyrzów-Luborzyca Małgorzata Doniec, Radni Powiatu Krakowskiego Beata Bartoszek i Włodzimierz Tochowicz, Radny Gminy Radosław Zębala, Sołtysi Goszczy – Adolf Siudek, Sadowia – Krystyna Broś, Marszowic – Andrzej Natkaniec, Prezes OSP Goszcza – Henryk Dutkiewicz, Naczelnik OSP Goszcza – Łukasz Dutkiewicz, przedstawiciele Gminnej Rady Seniorów oraz organizacji pozarządowych obejrzeli specjalnie na tę okazję przygotowany przez uczniów szkoły w Goszczy, pod kierunkiem pedagogów Iwony Żak i Magdy Włosowicz-Ciesielskiej, okolicznościowy program artystyczny. Jego dopełnieniem muzycznym był koncert utworów patriotycznych, w wykonaniu orkiestry dętej OSP Goszcza „TON”, pod kierunkiem jej kapelmistrza Eugeniusza Sokoła.

 

Dalsza część obchodów Święta Patrona odbyła się już w budynku szkolnym, gdzie można było obejrzeć wystawę prac plastycznych autorstwa uczniów szkoły, które poświęcone były postaci generała Mariana Langiewicza i dziejom Powstania Styczniowego, a także degustować specjalnie na ten dzień przygotowane przez Radę Rodziców, Stowarzyszenie „Aktywna Wieś w Goszczy

i Sadowiu oraz Stowarzyszenie „Za Miastem” z Marszowic potrawy lokalne.

2023-04-13