Koniec roku to naturalny czas podsumowań, rozliczeń i analiz. W związku z kończącą się za kilka miesięcy umową dotyczącą odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu naszej gminy, chcielibyśmy przedstawić Państwu porównanie masy odpadów zebranych w tym samym okresie w latach 2019 i 2020. Niestety już na pierwszy rzut oka ujawnia się tendencja rażącego wzrostu ilości odpadów w większości frakcji zebranych w 2020 r.
Dla podstawowej frakcji odpadów odbieranych spod posesji tj. odpadów zmieszanych, wzrost ten wyniósł ok. 180 %. Jeszcze większy przyrost odnotowano we frakcjach odpadów zbieranych selektywnie. Ilość odpadów opakowaniowych wykonanych z plastiku, metalu i tzw. „tetrapaków” wzrosła o ponad 250%. Rekordzistami w zestawieniu są jednak odpady biodegradowalne i remontowo-budowlane, których ilość w systemie zwiększyła się odpowiednio o 300% i o 450%.
Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka:
- epidemia koronawirusa, która większość z nas zamknęła w domach lub zmusiła do powrotów osoby na co dzień mieszkające w innych miastach lub za granicą
- duże zakupy robione na zapas
- powszechne remonty wykonywane w trakcie przymusowej kwarantanny
- szybki rozwój budownictwa mieszkalnego, a co za tym idzie wzrost ilości mieszkańców
- popularyzacja zakupów internetowych, związanych z dodatkowymi opakowaniami produktów
- wzrost konsumpcji dóbr
- świadomość, że system odbioru śmieci jest w Polsce solidarny, tzn. płacimy wszyscy tak samo (na osobę) bez względu na ilość produkowanych śmieci. Czyli te osoby, które produkują bardzo mało odpadów po części finansują tych, którzy produkują ich bardzo wiele
- ograniczenie nielegalnego pozbywania się odpadów
- rozwój infrastruktury związanej z odbiorem odpadów
- wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców
Niestety bez względu na przyczynę, zwiększenie ilości odpadów, najprawdopodobniej doprowadzi do podwyżki opłat za ich transport i zagospodarowanie. Tym bardziej, iż od 1 marca 2021 roku, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, firma odbierająca odpady, będzie się rozliczała od każdej zebranej tony śmieci, a nie ryczałtowo jak to odbywało się wcześniej. Podobna sytuacja, w gminach sąsiednich doprowadziła do przyjęcia stawek opłaty za zagospodarowanie śmieci w kwotach przewyższających 30 zł na osobę.