Projekt Ustawy o Dodatku Węglowym

W dniu 19 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dodatku węglowym dla gospodarstw domowych używających węgla jako główne źródło ogrzewania domów.

Dodatek węglowy ma wynieść 3 000 złotych i będzie przyznawany jednorazowo na każde gospodarstwo domowe. W przypadku złożenie większej liczby wniosków przez jedno gospodarstwo, dodatek węglowy będzie wypłacony tylko raz wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy.

Zgodnie z zaproponowanymi przepisami dodatek węglowy przysługiwał będzie gospodarstwu domowemu, gdzie do ogrzewania używany jest piec na węgiel.

Dotyczyć będzie:

• kotłów na paliwo stałe;

• kominków;

• kozy;

• ogrzewaczy powietrza;

• trzonów kuchennych;

• piecokuchni;

• kuchni węglowych;

• piecy kaflowych.

Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dopłatę będą mogli otrzymać zarówno odbiorcy, którzy dopiero będą chcieli kupić węgiel, jak i ci, którzy już się w niego zaopatrzyli.

Szczegółowe informacje można zaczerpnąć u ekodoradców Urzędu Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, parter, pok. 9, zaraz obok Dziennika Podawczego.

Karolina Duk – Ekodoradca
Justyna Żelazny – Ekodoradca