Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowały program mający na celu promowanie tzw. małej retencji w gospodarstwach domowych. Chodzi o montowanie instalacji, które skutecznie będą zatrzymywać wodę z okolicy. Mogą to być nie tylko oczka wodne, ale również zbiorniki retencyjne podziemne i naziemne, przewody odprowadzające wody opadowe oraz elementy do nawadniania czy innego wykorzystania zgromadzonej wody.
Program ten zakłada inwestycje w łącznej wysokości 100 mln złotych na łagodzenie skutków suszy w Polsce. Powyższa kwota pozwoli sfinansować 20 tysięcy instalacji przydomowej retencji na terenie całego kraju. Szacuje się, że dzięki takiej ilości instalacji zatrzymanych zostanie milion metrów sześciennych wody rocznie.
Właściciele domów jednorodzinnych będą mogli otrzymać dotację w wysokości maksymalnie 5 tysięcy złotych, nie więcej niż 80% poniesionych po 1 czerwca 2020 r. kosztów.
Rozdysponowanie dofinansowania ma się odbyć w następujący sposób: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże środki do 16 Wojewódzkich Funduszy, natomiast poszczególni beneficjenci tj. właściciele domów jednorodzinnych będą mieli możliwość złożenia wniosku w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na terenie zamieszkiwanego województwa. Termin realizacji powyższego programu obejmie lata 2020 – 2024, podpisanie umów ma być realizowane do 30 czerwca 2024 r., natomiast wydatkowanie środków do końca 2024 r.
Na dzień dzisiejszy brak jest informacji czy samorządy gminne będą miały i w jakim zakresie możliwość zbierania wniosków od swoich mieszkańców. W przypadku istnienia takiej możliwości oraz pojawiania się jakichkolwiek wytycznych związanych z programem, będziemy informować Państwa na bieżąco za pośrednictwem strony internetowej tut. urzędu gminy oraz mediów społecznych.