W projekcie uczestniczyły szkoły:
- Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Karniowie
- Szkoła Podstawowa im. 600 lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Luborzycy
- Szkoła Podstawowa im. Noblistów Polskich w Luborzycy
Nauką pływania objęto dzieci z klas I-III
Zajęcia dla uczniów odbywały się w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji Proszowice Sp. z o.o.
Na obiekcie Krytej Pływalni w Proszowicach, ul. Parkowa 10
W okresie od sierpnia do grudnia 2024 r. z 12 zajęć skorzystało 120 dzieci. Nauka pływania odbywała się pod kierunkiem instruktorów a lekcje obejmowały: oswajanie się w wodą, naukę bezpiecznego korzystania z pływalni oraz naukę podstaw pływania, zgodnie z regulaminem
Projekt zakładał 12 godzin cyklicznych zajęć dla grupy. Część uczniów poznawała techniki pływania a część z nich doskonaliła te techniki. Uczniowie poznali także zasady bezpiecznego zachowania w wodzie i jej pobliżu. Podsumowaniem zajęć był sprawdzian, którego wyniki potwierdziły opanowanie podstawowych umiejętności pływackich.
Całkowity koszt zadania wyniósł 54.972,90 zł, w tym z pomocy finansowej Województwa Małopolskiego 24.320,00 zł oraz z wkładu finansowego gminy 30,652,90zł.
Województwo Małopolskie wspólnie z małopolskimi gminami, realizuje projekt pn. „Już pływam” w ramach pozalekcyjnych zajęć sportowych. Polega on na zorganizowaniu nauki pływania dla chętnych uczniów szkół podstawowych z terenu Małopolski, nie umiejących pływać lub chcących doskonalić techniki pływackie.
Projekt ma na celu zachęcić młode pokolenie do uprawiania sportu i rekreacji poprzez aktywne spędzanie czasu wolnego po zakończeniu zajęć lekcyjnych.
Cele realizacji projektu:
- nabycie umiejętności pływackich,
- wzrost bezpieczeństwa młodych Małopolan, poprzez edukację w zakresie bezpiecznego korzystania z różnego rodzaju zbiorników wodnych,
- poprawa kondycji i podniesienie ogólnej sprawności fizycznej,
- zachęcenie do aktywnych form spędzania wolnego czasu, stwarzając tym samym szansę dla rozwoju sportowych talentów,
upowszechnianie kultury fizycznej, służące m.in. integracji społecznej
w oparciu o wartości niesione przez kulturę fizyczną i sport, - promocja Małopolski, jako regionu szczególnie przyjaznego dla uprawiania rekreacji i sportu.
Oczekiwane rezultaty:
- zdobycie przez uczestników projektu umiejętności pływania,
- poprawa bezpieczeństwa na pływalniach lub basenach odkrytych,
- rozważne i aktywne spędzanie wolnego czasu.