Urząd Gminy Kocmyrzów – Luborzyca informuje, że na terenie gminy będą przeprowadzane PLANOWE kontrole przestrzegania zakazu spalania odpadów w paleniskach domowych oraz przestrzegania wytycznych zawartych w uchwale antysmogowej i Programie Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego

Zgodnie z powyższym pracownicy urzędu są zobowiązani do przeprowadzenia w ciągu roku minimum 100 kontroli planowych rocznie w budynkach, które posiadają ogrzewanie na paliwo stałe tj. węgiel, drewno na terenie gminy oraz pobrać minimum 10 próbek popiołu do analizy.

Dodatkowo podczas ogłoszenia I, II, III stopnia zagrożenia zanieczyszczenia powietrza pracownicy gminy muszą wykonać od 1 do minimum 5 kontroli w budynkach ogrzewanych na paliwo stałe.

Ustala się 3 stopnie zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza:

• I stopień zagrożenia (kod żółty),
  • II stopień zagrożenia (kod pomarańczowy),
  • III stopień zagrożenia (kod czerwony).

Ekointerwencja to kontrola interwencyjna wszczęta na skutek anonimowego zgłoszenia o podejrzeniu spalania odpadów na posesji lub w piecach na paliwo stałe.

2024-10-09