Kontrast
A A A
Polski BIP Gminy Kocmyrzów-Luborzyca

Pierwszy Rajd Rowerowy na terenie Gminy Kocmyrzów - Luborzyca za nami.

W dniu wczorajszym odbył się pierwszy rajd rowerowy na terenie Gminy Kocmyrzów - Luborzyca, upamiętniający 104 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. 

 

Trasa rajdu prowadziła przez miejsca nawiązujące do wydarzeń, które zapisały się na kartach historii w długotrwałym procesie dążenia do odzyskania niepodległości.

 

Do ważniejszych z nich należy zaliczyć Goszyce i Goszczę, gdzie podczas postojów została przybliżona historia przez prelegentów.

 

I tak pierwszy dłuższy przystanek miał miejsce w Goszycach, w malowniczym terenie przy dworze.

W latach zaborów dwór w Goszycach był miejscem kultywowania polskości i działalności niepodległościowej. Szczególna rola przypadła w udziale Zofii Zawiszance. Od 1908 roku poprzez swoją działalność w Związku Walki Czynnej i Drużynach Strzeleckich ściśle współpracowała z Józefem Piłsudskim. Nic więc dziwnego, iż po przekroczeniu granicy austriacko - rosyjskiej w nocy z 2/3 sierpnia 1914 roku legioniści - członkowie patrolu zwiadowczego, dowodzonego przez W. Belinę - Prażmowskiego właśnie w Goszycach zatrzymali się na swój pierwszy postój. Stąd też wysłany został pierwszy meldunek do J. Piłsudskiego, a dostarczyła go właśnie Zofia Zawiszanka. Już jako Marszałek Polski, Józef Piłsudski, odwiedził Goszyce w 1924 r. w dziesiątą rocznicę wymarszu pierwszego patrolu zwiadowczego.

 

Historię tą opowiedzieli nam potomkowie Zofii Zawiszanki, Pani Marta Smoczyńska i Pan Michał Smoczyński, którym składamy podziękowania za żywą lekcję historii, oraz możliwość zwiedzenia dworu.

 

Kolejnym historycznym przystankiem była Goszcza, która w XIX wieku stała się jednym z centrów najtragiczniejszego polskiego zrywu niepodległościowego, jakim było Powstanie Styczniowe. Właśnie w Goszczy w dniach od 6 do 11 marca 1863 r., na terenach wokół istniejącego do dnia dzisiejszego dworku, obozował gen. Marian Langiewicz wraz ze swoim oddziałem powstańczym. Tutaj też generał M. Langiewicz otrzymał propozycję objęcia funkcji Dyktatora Powstania. Wydarzenia te w niezwykle ciekawy sposób, przybliżył nam podczas postoju przy OSP, historyk dr Marcin Chorązki, który był inicjatorem tego, aby na mapie trasy rajdu rowerowego znalazły się te ważne punkty historyczne naszej gminy.

 

Kolejno trasa rajdu prowadziła przez miejscowości takie jak Kocmyrzów, Karniów, Czulice, które również zapisały się na kartach historii.

 

Na koniec warto dodać, że pogoda była wymarzona, a rajd cieszył się dużym zainteresowaniem, również wśród młodzieży, czego dowodem było uczestnictwo licznej reprezentacji ze szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich w Luborzycy na czele z Panem Dyrektorem i nauczycielami

Każdy uczestnik rajdu otrzymał pamiątkowy medal ufundowany przez Wójta Gminy Kocmyrzów – Luborzyca.

 

Składamy raz jeszcze podziękowania dla wszystkich osób wyżej wspomnianych, które przyczyniły się w organizację tego jakże ciekawego wydarzenia, a także dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Goszczy

 

Do zobaczenia w przyszłym roku!

 

2024-12-13