Kontrast
A A A
Polski BIP Gminy Kocmyrzów-Luborzyca

Konsul Generalny Węgier w Gminie Kocmyrzów-Luborzyca

Konsul Generalny Węgier w Gminie Kocmyrzów-Luborzyca
W piątek 25 listopada 2022 r. odwiedził naszą gminę Tibor Gerencser, Konsul Generalny Węgier w Krakowie, który wraz z grupą ekspertów, oraz przedstawicielami szkół uczestniczył w roboczym spotkaniu dotyczącym utworzenia na terenie lasu w Goszczy historycznej ścieżki edukacyjnej poświęconej Bitwie Krakowskiej z listopada 1914 roku.
W bitwie tej, jednej z kluczowych dla przebiegu działań zbrojnych na wschodnim froncie I wojny światowej, poległa na terenie naszej gminy, duża liczba żołnierzy węgierskich. Ślady bitwy, w tym m.in. zachowane pozostałości okopów i ziemianek, w których walczyli i ginęli żołnierze z wielu krajów Europy widoczne są po dzień dzisiejszy w lesie w Goszczy.
Ten międzynarodowy projekt ma na celu upamiętnienie wydarzeń z okresu I Wojny Światowej i przybliżenie nie tylko mieszkańcom gminy, często zapomnianą historię tych terenów.
W prace nad utworzeniem ścieżki zaangażowani są naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Nadleśnictwo Miechów, Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, wspierają zaś realizację tego przedsięwzięcia gospodarze okolicznych gmin, a zwłaszcza Wójt Gminy Kocmyrzów--Luborzyca Marek Jamborski.
2023-01-26