Pomimo, iż zimowa aura za oknem, nie nastraja do myślenia o koszeniu trawników czy zbieraniu liści, jednakże jest to dobra pora do zaplanowania miejsca nawet w najmniejszym ogrodzie, gdzie już na wiosnę będzie można postawić kompostownik.
Przypominamy, iż odpady biodegradowalne, tj. skoszona trawa, liście, rozdrobnione gałęzie, to jedna z niewielu frakcji odpadów komunalnych, które możemy bezpiecznie zagospodarowywać we własnym zakresie w wyniku naturalnego procesu kompostowania.
Po co mamy kompostować ?
Takie zagospodarowanie pozostałości z utrzymania przydomowych ogrodów i trawników, powoduje, iż nie ma potrzeby transportowania setek ton odpadów rocznie, na składowiska i inne instalacje. Zyskujemy w zamian naturalny nawóz, którym możemy wzbogacać nasze ogrody. Podaje się, że z tony tzw. odpadów bio, można wyprodukować aż 300-400 kg wartościowego kompostu. Dodatkowo takie działanie może pozytywnie wpłynąć na domowy budżet właścicieli nieruchomości. Gminy stosują ulgi w wysokości opłaty za odbiór śmieci, dla osób posiadających kompostowniki i tym samym samodzielnie zagospodarowującym odpady biodegradowalne.
Kompostowanie jest to proces naturalnie występujący w środowisku, polegający na rozkładzie resztek roślinnych przez mikroorganizmy glebowe, takie jak bakterie, nicienie i grzyby. W naszych ogrodach cykl przemiany materii organicznej jest zaburzany ze względu np. na zbieranie owoców, liści oraz koszenie trawy. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie składników pokarmowych poprzez nawożenie kompostem, który wzbogaca glebę w próchnicę oraz w większość składników pokarmowych. Kompost powoduje też wzrost aktywności mikrobiologicznej gleby oraz rozwój mikroflory wrogiej w stosunku do patogenów roślinnych.
Kompostować można różne rodzaje odpadów takie jak liście, resztki warzyw i owoców, obierki ziemniaków, skoszoną trawę, korę, jak również skorupki jaj, popiół drzewny, fusy herbaciane. Kompostować materiał organiczny można zarówno w pryzmie jak i w kompostowniku. Kompostowanie w pryzmie nie wymaga od nas zakupu lub zbudowania kompostownika, jednak trwa dłużej, a sama pryzma może dla niektórych być dość nieestetyczna. Warto więc zaopatrzyć się w kompostownik, który możemy zakupić w sklepach ogrodniczych lub wykonać samemu. Kompostownik powinno się ustawiać na uboczu ogrodu, w miejscu lekko zacienionym i osłoniętym od wiatru. Pierwszą warstwę w kompostowniku powinny stanowić połamane gałęzie tworzące drenaż. Następnie dobrze jest wysypać materiał pochłaniający nadmiar wody – ziemię ogrodową, torf lub słomę. Górną warstwę stanowią odpady biodegradowalne przekładane na zmianę ziemią lub zeszłorocznym kompostem. Aby przyspieszyć rozkład materii organicznej warto zapewnić dostęp tlenu do kompostu poprzez przerzucanie go. Można też dodać do rozkładanego materiału gotowe preparaty kupione w sklepie tzw. szczepionki kompostowe.
Proces kompostowania trwa zwykle około 1,5 roku, jednak w kompostownikach z tworzyw sztucznych można go skrócić do 2 miesięcy. Dojrzewanie kompostu uznaję się za zakończone, gdy temperatura materiału spadnie do poziomu otoczenia. Gotowy kompost ma ciemnobrunatny kolor, jednolitą strukturę bez widocznych fragmentów roślin, a jego zapach przypomina świeżą ziemię.