Kontrast
A A A
Polski BIP Gminy Kocmyrzów-Luborzyca

Europejski Tydzień Mobilności

W związku z trwającym Europejskim Tygodniu Mobilności (dawniej Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu). To kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 roku, odbywająca się corocznie od 16 do 22 września. Jej celem jest zachęcenie mieszkańców miast oraz gmin do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków transportu: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej czy car-poolingu. Miasta i Gminy włączają się w inicjatywę zmiany przyzwyczajeń mieszkańców na bardziej przyjazne środowisku i zdrowsze dla nich samych przez organizowanie m.in. różnorodnych happeningów i konkursów.

Tegoroczna edycja Europejskiego Dnia Mobilności odbywa się pod hasłem: „Oszczędzaj energię”.

Dlaczego ważne jest oszczędzanie energii poprzez zrównoważoną mobilność miejską? Ponieważ ubóstwo energetyczne i transportowe wzrasta ze względu na rosnące koszty zarówno dla mieszkańców jak i przedsiębiorstw. Ponadto obsługa transportu publicznego w dalszym ciągu stanowi duży wydatek w budżecie miasta. Kluczowe znaczenie ma również zmniejszenie zależności od rosyjskiej ropy (w związku z inwazją Rosji na Ukrainę) i przejście na zrównoważone źródła energii, co jednocześnie powinno doprowadzić Europę do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Poniżej przedstawiamy pięć wskazówek pomagających oszczędzać energię:

  1. Korzystaj z transportu publicznego, ponieważ pozwala on ograniczyć zużycie energii. Ilość energii potrzebna do tego, by jedna osoba pokonała jeden kilometr transportem publicznym, jest dużo mniejsza niż w przypadku prywatnego samochodu.
  2. Korzystaj z własnej energii! W obszarze miejskim dystans do 5 km można pokonać pieszo lub rowerem w mniej niż 30 minut. Warto ograniczyć korzystanie z elektrycznych rowerów czy hulajnóg , które potrzebują energii do ładowania akumulatorów.
  3. Ogranicz uzależnienie od samochodu. Koszt posiadania prywatnego samochodu w skali roku jest ogromny. Ponadto samochody są głównym źródłem zużycia energii w transporcie, a także przyczyną korków ulicznych, zanieczyszczenia powietrza, hałasu, wypadków itp.
  4. Ograniczaj liczbę zbędnych podróży samochodem. Zakupy zrób w sklepie osiedlowym. Podróżując łącz różne środki transportu („Przesiadaj się i jedź”), korzystaj z car-pollingu.
  5. Zwolnij! Ograniczenie prędkości o 10 km/h może zmniejszyć rachunek za paliwo nawet o 250 zł rocznie. Niższe prędkości to lepsza jakość życia i wzrost aktywności gospodarczej.
2023-10-10