Od 1 sierpnia 2024 r. do 30 września 2024 r. będzie można składać wnioski o jednorazowe świadczenie w formie bonu energetycznego, w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania Wnioskodawcy.

Świadczenie nie jest dla wszystkich, aby otrzymać wsparcie finansowe, konieczne będzie spełnienie wymagań określonych w ustawie z 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego, w tym spełnienie kryterium dochodowego.

Bon energetyczny przysługuje jednorazowo dla gospodarstw domowych, których przeciętny miesięczny dochód za 2023 rok:

nie przekracza 2 500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym

nie przekracza 1 700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

W sytuacji, gdy wysokość przeciętnego dochodu za 2023 r. na osobę przekracza ww. kwoty bon energetyczny przysługuje w wysokości różnicy między kwotą bonu energetycznego a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny dochód za 2023 r. na osobę (zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”), z dolnym limitem wypłaty dodatku w wysokości 20 zł.

Bon energetyczny przyznaje się w wysokości:

300,00 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,

400,00 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,

500,00 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,

600,00 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób,

Przepisy przewidują także podwyższony bon energetyczny przysługujący gospodarstwom domowym w przypadku, gdy główne źródło ogrzewania danego gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną i jest wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Więcej informacji można uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie - Luborzycy

2024-07-11