Kontrast
A A A
Polski BIP Gminy Kocmyrzów-Luborzyca

Bezpieczeństwo na drogach - uwaga na dzikie zwierzęta

Szanowni Mieszkańcy!

Problem wypadków komunikacyjnych z udziałem zwierząt pojawia się w trakcie całego roku, jednak w okresie jesienno-zimowym, gdy opady deszczu są coraz częstsze a dni coraz krótsze, co znacząco ogranicza widoczność kierowców pojazdów, problem ten może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo zarówno ludzi jak i zwierząt.

Uważajmy zatem na drogach, bądźmy czujni i reagujmy właściwie podczas takich incydentów.

Przypominamy, iż zgodnie z art. 25 ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r.: „Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb […].”

W przypadku potrącenia zwierzęcia, lub zauważenia rannego zwierzęcia wymagającego opieki, zalecamy kontakt z urzędem gminy (w godzinach pracy) - tel.: 12 387 14 10 wew. 16 lub całodobowo z Komisariatem Policji w Słomnikach - tel.: 47 834 61 11. Po opisaniu miejsca zdarzenia oraz gatunku zwierza, zgłoszenie ostanie przekazane odpowiedniej firmie zajmującej się pomocą rannym zwierzętom na podstawie umowy zawartej z Gminą.

Zachęcamy do zapoznania się z udostępnioną poniżej informacją przygotowaną przez Fundację ZWIERZ, dotyczącą pomocy rannemu zwierzęciu - bądźmy przygotowani w sytuacjach wymagających tego od Nas.

https://fundacjazwierz.org/ranne-zwierzeta-jak-im-pomagac/

https://www.facebook.com/reel/686398529721914

2024-03-15