2. Gminno - Uniwersyteckie Dożynki za nami.

Wspólnie z Uniwersytet Rolniczy w Krakowie po raz drugi zorganizowaliśmy Dożynki Gminno - Uniwersyteckie.

Nasze dożynki rozpoczęły się od przemarszu barwnego korowodu Kół Gospodyń Wiejskich z wieńcami i chlebami prowadzonego przez służbę liturgiczną z parafii w Prusach wraz z Proboszczem tej Parafii ks. Franciszkiem Walkoszem i ks. Tadeuszem Majcher z Luborzycy, oraz przez Orkiestra dęta TON z Goszczy.

Następnie odprawiona została uroczysta Msza Święta z poświęceniem płodów rolnych. Nie zabrakło więc rytuału dzielenia i częstowania chlebem przez gospodarzy tego wydarzenia Marek Jamborski - Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca i Rektor Uniwersytetu Rolniczego dr hab. inż. Sylwestra Tabora prof. URK.

Jak rytuał dożynek wskazuje, tradycją jest obdarowywanie wieńcami gospodarzy i oficjeli. I tak też było wczoraj na naszych dożynkach, gdzie kolejno koła gospodyń wiejskich wręczały wieńce dożynkowe.

KGW Karniów swój wieniec przekazało Wójtowi Gminy Kocmyrzów – Luborzyca Markowi Jamborskiemu, KGW Dojazdów - Rektorowi Uniwersytetu Rolniczego dr hab. inż. Sylwestrowi Taborowi prof. UKR, KGW Maciejowice – Wojewodzie Małopolskiemu Krzysztof Jan Klęczar, KGW Baranówka – Przewodniczącemu Rady Gminy Grzegorzowi Marcowi, KGW Prusy Proboszczowi Parafii w Prusach ks. Franciszkowi Walkosz, KGW Sulechów Kierownikowi Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego URK w Prusach mgr inż. Jerzemu Jaskierni, Klub Seniora z Zastowa Radnej Gminy Annie Szlachta.

W dalszej części uroczystości miały miejsce występy artystyczne w wykonaniu Zespół Pieśni i Tańca "Złoty Kłos", Orkiestra "Kosynierzy" z Luborzycy, Zespół Skalni z URK i Zespół Gokowiacy.

Oprócz wystąpień na scenie i przemówień zaproszonych gości, ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska KGW, z przepysznymi smakołykami, ciastami i przysmakami.

Nie zabrakło także stoisk pszczelarzy z naszej gminy, Stowarzyszenia Kreatywnych Seniorów "Jesienny Liść" w Luborzycy, 30 Krakowska Drużyna Harcerzy "Gniazdo" im. płk. Łukasza Cieplińskiego, Koło Łowieckie "Diana" w Krakowie, Klub "Senior +" w Zastowie, Senior+ w Kocmyrzowie, LKS Sokół Kocmyrzów, Scythe Riders Kocmyrzów-Luborzyca, Stowarzyszenie "Sercem dla Kultury"

Na dzieci czekały animacje, dmuchańce Hop Bęc, prezentacja OSP, mini ZOO, kącik EKOSTREFY.

Wszystkie KGW i organizacje biorące udział w wczorajszym wydarzeniu otrzymały symboliczne podziękowania w imieniu samorządu od Marek Jamborski - Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca oraz Przewodniczącego Rady Gminy Grzegorza Marca.

Święto Plonów to piękna tradycja, która gromadzi nie tylko rolników, ale całą lokalną społeczność i tak też było wczoraj w Prusach. Dziękujemy naszym mieszkańcom, przybyłym gościom, samorządowcom z naszej gminy, Wojewodzie Małopolskiemu Krzysztofowi Janowi Klęczarowi, Radnym Powiatu Krakowskiego, przedstawicielom ARIMR, Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Dyrektorom placówek oświatowych z terenu naszej gminy za tak pozytywny odzew i liczny udział w dożynkach.

Dziękujemy także Kołom Gospodyń Wiejskich z Dojazdowa Aktywny Dojazdów, Łososkowic, Baranówki, Pietrzejowic, KGW Głęboka, Kgw Karniów, KGW Skrzeszowice , KGW Maciejowice, KGW Kocmyrzów, Koło Gospodyń Wiejskich w Prusach, Koło Gospodyń Wiejskich w Sulechowie, Stowarzyszenie Aktywna Wieś w Goszczy i Sadowiu, Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Łuczycach, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich z Wilkowa i społeczności Marszowic za udział w wydarzeniu i kultywowanie naszej tradycji, lokalnym wystawcom. Dziękujemy także Ochotniczym Strażom pożarnym z Łuczyc, Goszyc, Rawałowic, Maciejowic, Czulic, Marszowic, Goszyc, Łososokowic, Głębokiej i Skrzeszowic za zabezpieczenie terenu i pomoc organizacyjną, a także Firmie Elegant Bankiet za okazałą pomoc.

Szczególne podziękowania kierujemy na ręce władz Uniwersytetu Rolniczego za doskonałą współpracę i możliwość wspólnego świętowania i organizację tego pięknego święta.

Na koniec dziękujemy także wszystkim Państwu za obecność, miłe słowa i pozytywny odbiór wydarzenia.

Dożynki Gminno – Uniwersyteckie to był dobry czas, przepełniony pozytywnymi rozmowami i spotkaniami.

2024-09-04