Wybory do Gminnej Rady Seniorów kadencji 2024-2029

Informujemy, że w terminie od 18 września 2024 r. do 7 października 2024 r. na zebraniach wiejskich odbędą się wybory do Gminnej Rady Seniorów Kocmyrzów-Luborzyca, kadencji 2024-2029.

Gminna Rada Seniorów składa się z 10-25 osób. Każde spośród 25 sołectw może delegować do Rady jednego przedstawiciela.

Prawo kandydowania przysługuje osobom starszym w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o osobach starszych /osoba starsza - osoba, która ukończyła 60. rok życia/ oraz przedstawicielom podmiotów działających na rzecz osób starszych, zamieszkującym na terenie sołectwa, którzy wyrazili zgodę na kandydowanie.

Zgłoszenie kandydatów, ich prezentacja oraz wybór następuje na zebraniu wiejskim.

W przypadku gdy na zebraniu wiejskim zgłoszono jednego kandydata, automatycznie wchodzi do Gminnej Rady Seniorów.

W przypadku, gdy na zebraniu wiejskim zgłoszono kilku kandydatów, członkiem Gminnej Rady Seniorów zostanie osoba, która otrzymała największą liczbę głosów. Wyboru przedstawicieli do Gminnej Rady Seniorów dokonuje zebranie wiejskie w głosowaniu tajnym.

W przypadku, gdy podczas zebrania wiejskiego nie wyłoniono żadnego kandydata, Gminna Rada Seniorów będzie liczyła mniej niż 25 członków.

Głównym celem działania Gminnej Rady Seniorów jest służenie seniorom poprzez reprezentowanie ich interesów wobec Gminy Kocmyrzów-Luborzyca oraz tworzenie warunków do pobudzania aktywności osób starszych w społeczności gminnej.

Cele szczegółowe Rady to: integracja środowiska seniorów, diagnoza potrzeb i rozpoznanie środowiska seniorów w gminie, współpraca z władzami gminy, pomoc w rozwiązywaniu problemów, aktywizacja seniorów, przełamywanie stereotypów na temat seniorów i starości oraz budowanie ich autorytetu.

Gminna Rada Seniorów realizuje cele poprzez: ścisłą współpracę z władzami samorządowymi Gminy Kocmyrzów-Luborzyca przy rozstrzyganiu kwestii istotnych dla seniorów; współpracę z innymi partnerami życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego Gminy; współpracę z mediami w celu budowania pozytywnego wizerunku seniorów; propagowanie aktywności w zakresie kultury, rekreacji, turystyki i edukacji; wnioskowanie w sprawach służących rozwojowi działań na rzecz osób starszych i solidarności międzypokoleniowej; współpracę z organizacjami i instytucjami społecznymi w sprawach planowania i podejmowania działań na rzecz osób starszych; upowszechnianie wiedzy o potrzebach, prawach i możliwościach działania osób starszych.

Członkowie Rady pełnią swoją funkcję nieodpłatnie.

2024-09-10