W zachowanych dokumentach źródłowych nazwa Marszowice pojawia się po raz pierwszy w 1229 roku. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwy patronimicznej wywodzącej się od nazwy osobowej – Marsz lub Mars. W XIII były Marszowice własnością rycerską. Wśród ówczesnych właścicieli znajdujemy imiona rycerzy m.in. Falisława z Marszowic oraz Piotra z Zagórzyc. Prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV stulecia Marszowice stały się własnością biskupów krakowskich.
W następnych wiekach następują liczne podziały i zmiany właścicieli Marszowic, które doprowadziły do powstania specyficznej i wyjątkowej na tych terenach sytuacji własnościowej. Polegała ona na podziale ziemi w Marszowicach pomiędzy trzech właścicieli. Pierwszym z nich było biskupstwo krakowskie, drugim wikariusze kościoła katedralnego, z kolei trzecia część Marszowic stanowiła własność szlachecką. W XVII stuleciu szlachecka część Marszowic znalazła się w posiadaniu „książąt Ostrogskich”. W okresie tym tytuł ten przynależał do rodziny Zasławskich, w imieniu której szlachecką częścią Marszowic zarządzali dzierżawcy.
Po upadku I Rzeczypospolitej, znalazły się Marszowice pod zaborem austriackim, a od roku 1815 stały się częścią zaboru rosyjskiego. W 1827 roku Marszowice liczyły 28 domostw i 199 mieszkańców. Na przestrzeni XIX stulecia władze państwowe stopniowo przejmowały ziemie należące najpierw do instytucji duchownych a później do osób prywatnych.