Udokumentowane badaniami archeologicznymi ślady ludzkiego osadnictwa na ziemiach dzisiejszej Gminy Kocmyrzów-Luborzyca pochodzą z epoki neolitu.
Szczególne znaczenie dla poznania prehistorii tych ziem miały prace wykopaliskowe prowadzone na terenie Goszyc i ich okolic przez archeologów z Polskiej Akademii Umiejętności w latach 30 – tych XX wieku.
Odkryto wówczas min. ślady kultury łużyckiej (pozostałości cmentarza ciałopalnego), kultury trzcinieckiej (ceramika), a także zabytki archeologiczne pochodzące z okresu wpływów kultury późnorzymskiej (II-IV wiek ne.), co potwierdziło ciągłość osadnictwa w tych okolicach na przestrzeni wieków. W roku 2016 podczas prac archeologicznych poprzedzających budowę drogi S7, w okolicach Sadowia odkryta została najstarsza osada obronna z epoki brązu, której istnienie datowane jest na okres pomiędzy 2200 a 2050 p.n.e.
W epoce średniowiecza tereny te przeżywały okres znacznego rozwoju gospodarczego i społecznego. Urodzajne ziemie, położone w pobliżu stołecznego Krakowa stały się jego naturalnym zapleczem rolniczym. Nie bez znaczenia dla rozwoju tych obszarów było usytuowanie ich wzdłuż jednego z najważniejszych ówczesnych szlaków drogowych, który łączył Kraków z Wiślicą.
Pierwsza zachowana, pisana informacja o ziemiach dzisiejszej gminy Kocmyrzów- Luborzyca dotyczy miejscowości Goszcza i znajdujemy ją w dokumencie biskupa krakowskiego Gedki z roku 1198. Zachowane do dnia dzisiejszego dokumenty (w tym zwłaszcza „ Liber beneficiorum” Jana Długosza) pozwalają stwierdzić, iż zdecydowana większość miejscowości dzisiejszej Gminy Kocmyrzów-Luborzyca istniała już w epoce średniowiecza. Wyjątkami są tylko Baranówka i Wysiołek Luborzycki, które jako odrębne miejscowości (sołectwa) ukształtowały się w pierwszych dekadach XX stulecia.
Najstarszy z istniejących do dziś na tych ziemiach kościołów został ufundowany i wybudowany w Luborzycy jeszcze na początku XIII w. (1218-1229), a jego fundatorem był biskup krakowski bł. Iwo Odrowąż. Biskupi dwór w Luborzycy odwiedzali m.in. Władysław Jagiełło i jego małżonka św. Jadwiga (1393 r.). Z kolei pierwsze informacje o istnieniu kościołów w Czulicach i Goszczy pochodzą z XIV wieku. W tym okresie ukształtowała się również struktura własności ziemskiej na tych obszarach, która z nieznacznymi tylko zmianami przetrwała niemal do początku XIX wieku.
Dominująca rola przypadła własności duchownej. Największymi posiadaczami ziemskimi było biskupstwo krakowskie oraz kapituła krakowska. Pojedyncze miejscowości należały do zgromadzeń zakonnych np. klasztorów Cystersów z Mogiły, Benedyktynów z Tyńca czy też Benedyktynów z klasztoru Łysogórskiego. Pozostałe miejscowości takie jak np. Łuczyce, Rawałowice, Kocmyrzów, Czulice czy Goszyce były własnością prywatną. Warto zaznaczyć, iż na obszarach tych nie istniały majątki, które stanowiły by własność królewską. Jedną z przełomowych dat w historii tych ziem był rok 1401, kiedy to biskup krakowski Piotr Wysz przekazał probostwo w Luborzycy wraz z pochodzącymi z tej parafii dochodami na rzecz Akademii Krakowskiej.
Od roku 1422 beneficjum luborzyckie stało się uposażeniem Kolegium Prawników Akademii Krakowskiej, a proboszczem w Luborzycy był zawsze jeden z profesorów lub doktorów wspomnianego Kolegium. Taka sytuacja trwała aż do upadku I Rzeczypospolitej. Związki luborzyckiej z krakowską Alma Mater wpłynęły znacząco na rozwój oświaty na tych ziemiach,w połowie XV wieku znajdujemy w źródłach informację o istnieniu w Luborzycy szkoły parafialnej, znajdującej się pod opieką Uniwersytetu.