W związku z wykrywanymi coraz częściej procederami nielegalnego nadsypywania działek prywatnych, licznymi zapytaniami dotyczącymi możliwości podniesienia terenu oraz ogłoszeniami, w których spotykamy się z hasłami takimi jak: „oddam ziemię”, „ziemia za darmo”, Urząd Gminy Kocmyrzów-Luborzyca wychodząc naprzeciw chciałby przybliżyć powyższą kwestię. Informujemy, iż aktualnie obowiązuje szereg przepisów prawa, które zakazują tego rodzaju inwestycji.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że gruz i ziemia w rozumieniu obecnych przepisów są traktowane jako ODPAD!
Zgodnie z zapisami Ustawy o odpadach przez odpad rozumie się każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany. Przepisów wyżej wymienionej ustawy nie stosuje się w odniesieniu do: niezanieczyszczonej gleby i innych materiałów występujących w stanie naturalnym, wydobytych w trakcie robót budowlanych, pod warunkiem, że materiał ten zostanie wykorzystany do celów budowlanych w stanie naturalnym na terenie, na którym został wydobyty.
CZY ISTNIEJE ZATEM MOŻLIWOŚĆ PODNIESIENIA TERENU?
Tak, jednakże tylko niektóre rodzaje odpadów mogą być wykorzystane przez osoby fizyczne i jedynie w granicach norm wyznaczonych przepisami prawa. Według załącznika do Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 10.11.2015r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku:
- Gleba i ziemia w tym kamienie (kod:17 05 04) może być wykorzystana do utwardzania powierzchni po rozkruszeniu (Pozycja 40 załącznika);
- Zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, odpadów materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia inne niż wymienione w 170106 (kod: 17 01 07) mogą być wykorzystane do utwardzenia powierzchni, budowy fundamentów i wykorzystania jako podsypki pod posadzki na gruncie po rozkruszeniu odpadów (Pozycja 30 załącznika).
Przytoczone powyżej odpady mogą zostać wykorzystane wyłącznie jeśli jest to konieczne do ich wykorzystania oraz z zachowaniem przepisów odrębnych, w szczególności przepisów Prawa wodnego i Prawa budowlanego. Dopuszczalna maksymalna ilość odpadów do przyjęcia to – 0,2 Mg/m2 (tj. 200 kg/m2)
NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ, ŻE:
- Podniesienie terenu w celu:
- zapobiegania spływaniu wód gruntowych na teren działki,
- wyrównanie nierówności terenowych,
- pozbycie się zastoisk wodnych i zabagnień,
- dowiązania się poziomem do działki sąsiedniej,
jest działaniem wykraczającym poza dopuszczone ramy prawne ww. Rozporządzenia Ministra Środowiska i w takich przypadkach nie można przyjmować żadnych odpadów.
- Przez utwardzenie terenu, o którym mowa w wyżej wymienionym Rozporządzeniu Ministra Środowiska należy rozmieć np. utwardzenie dojazdu do działki budowlanej, powierzchni terenu pod miejsce postojowe, garaż blaszak, itp.
- Powyższą ilość odpadów można przywieźć na teren swojej posesji w przypadku prowadzenia inwestycji utwardzania terenu, związanego z procesem inwestycyjnym.
KATEGORYCZNYM ZAKAZEM PODNIESIENIA, UTWARDZENIA TERENU, WYSYPYWANIA i GROMADZENIA ODPADÓW ORAZ ZMIANY UKSZTAŁTOWANIA OBJĘTE SĄ:
- Tereny rolne zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego, a także gruntów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2-10,
- Grunty leśne, przeznaczonych na cele nierolnicze i nieleśne, zgodnie z art. 11. ust. 1 ustawy z dnia 3 lutego 1995r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych,
- Tereny zieleni nieurządzonej, lokalnej ochrony powiązań przyrodniczych,
- Strefy terenów potencjalnie narażonych na podmakanie i okresowe podtopienia
KONSEKWENCJE ZWIĄZANE Z PODNIESIENIEM DZIAŁKI
Zgodnie z zapisami ustawy o odpadach, przez posiadacza odpadów rozumie się wytwórcę odpadów lub osobę fizyczną, osobę prawną oraz jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej będące w posiadaniu odpadów; domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości.
W przypadku wykrycia lub zgłoszenia do tut. Urzędu niezgodnego z ww. przepisami prawa składowania lub magazynowania odpadów w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, działając zgodnie z art. 26 ustawy o odpadach zobowiązany jest nakazać posiadaczowi tych odpadów, ich usunięcie. Wykonanie powyższej decyzji tj. usunięcie odpadów może zostać wykonane wyłącznie poprzez załadunek składowanych odpadów, na środki transportu i ich przetransportowanie do uprawnionego miejsca odzysku lub unieszkodliwiania (składowania) tego rodzaju odpadów, prowadzonego przez podmiot posiadający odpowiednie zezwolenie właściwego organu. Potwierdzeniem usunięcia odpadów z danej działki są każdorazowo karty przekazania odpadów do ww. uprawnionego miejsca.
Konsekwencje takiej decyzji mogą niejednokrotnie być zdumiewająco wysokie, w związku z czym prosimy gruntownie przeanalizować chęć realizacji takiej inwestycji.
Przypominamy, że Urząd Gminy Kocmyrzów-Luborzyca nie jest organem właściwym do wydawania zgód i decyzji w zakresie podniesienia terenu działki.