Kontrast
A A A
Polski BIP Gminy Kocmyrzów-Luborzyca

KONTROLA SPOSOBU ODPROWADZANIA NIECZYSTOŚCI CIEKŁYCH

Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminie Kocmyrzów-Luborzyca oraz Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciel lub użytkownik nieruchomości jest zobowiązany do regularnego usuwania nieczystości ciekłych ze szczelnych zbiorników bezodpływowych (informacje dotyczące szamb)oraz z osadników przydomowych oczyszczalni ścieków (informacje dotyczące POŚ) znajdujących się na terenie jego nieruchomości. Opróżnianie powyższych instalacji winno być wykonywane przez wyspecjalizowane firmy asenizacyjne, posiadającą stosowne zezwolenie Wójta Gminy Kocmyrzów-Luborzyca (WYKAZ FIRM).

STRESZCZENIE

  1. Nieruchomość nieposiadająca technicznej możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej musi być wyposażona w szczelny zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków,
  2. Wywozu nieczystości ciekłych może podjąć się jedynie przedsiębiorca posiadający stosowne zezwolenie Wójta Gminy Kocmyrzów-Luborzyca,
  3. Firma asenizacyjna zobowiązana jest do wystawienia dokumentu potwierdzającego wykonanie usługi zawierającego, co najmniej:
    - nazwę i adres sprzedawcy,
    - nazwę i adres nabywcy,
    - datę,
    - ilość odebranych nieczystości ciekłych w m3,
    - kwotę opłaty za usługę,
  4. Właściciel lub użytkownik nieruchomości jest zobligowany do posiadania i przedstawienia do wglądu dokumentów potwierdzających regularny wywóz nieczystości ciekłych z terenu swojej posesji, 
  5. Częstotliwość opróżniania zbiorników bezodpływowych i osadników przydomowych oczyszczalni ścieków, określona jest obowiązującymi przepisami prawa miejscowego, które stanowią, że:
    - częstotliwość opróżniania szczelnych zbiorników bezodpływowych powinna być dostosowana do ilości zużytej wody oraz do pojemności zbiornika w taki sposób, by uniemożliwić jego przepełnienie, jednakże:
    a) nie rzadziej niż raz na kwartał dla zbiorników o objętości mniejszej lub równej 10 m3 
    b) nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy dla zbiorników o objętości większej niż 10 m3
    - częstotliwość pozbywania się osadów ściekowych z osadników oczyszczalni, powinna być zgodna z wytycznymi wynikającymi z instrukcji eksploatacji, jednakże nie rzadziej niż raz na rok.
  6. Uprawnieni pracownicy Urzędu Gminy Kocmyrzów-Luborzyca prowadzą kontrole, planowe i interwencyjne, w zakresie prawidłowego zagospodarowania nieczystości ciekłych, z każdej kontroli sporządzany jest protokół,
  7. W przypadku niestawienia się na wezwanie lub wykrycia nieprawidłowości w sposobie odprowadzania nieczystości, Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca zwraca się z wnioskiem o ukaranie kontrolowanego w ramach postępowania mandatowego,
  8. W razie wykrycia nieszczelności zbiornika bezodpływowego, sprawa kierowana jest do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. 

 

GMINNA EWIDENCJA

Zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne (szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.

OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELA LUB UŻYTKOWNIKA NIERUCHOMOŚCI

W pierwszej kolejności, Urząd Gminy w Kocmyrzowie-Luborzycy przypomina o ustawowych obowiązkach właścicieli nieruchomości wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, tj. wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych (art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy).

Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do posiadania i przedstawienia do wglądu, w czasie kontroli lub w związku z wezwaniem, dokumentów potwierdzających spełnienie obowiązków związanych z usunięciem nieczystości ciekłych tj.:

  • faktur VAT,
  • rachunków,
  • dowodów zapłaty,
  • paragonów

Dokumenty powinny zawierać co najmniej nazwę sprzedawcy i nazwę nabywcy oraz ich adresy, datę, ilość odebranych nieczystości ciekłych w m3 oraz kwotę za wywóz tych nieczystości.

Wywozu ścieków mogą podjąć się jedynie przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych wydane przez Wójta Gminy Kocmyrzów-Luborzyca.

Niedopuszczalne jest odprowadzanie nieczystości ciekłych do rowów, gruntu, zbiorników wodnych, cieków wodnych, kanalizacji deszczowej oraz pompowania ich na pola, łąki itp.

RODZAJE KONTROLI

Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca informuje, że uprawnieni pracownicy Urzędy Gminy prowadzą kontrole:

  • Planowepolegające na pisemnym wezwaniu właściciela nieruchomości do przedłożenia dokumentów potwierdzających wywóz nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości za okres roku wstecz od daty przedmiotowego wezwania. Kontrole te są wykonywane na podstawie planu kontroli, który został opracowany w oparciu o sprawozdania firm asenizacyjnych oraz gminną ewidencję.
  • Interwencyjne – mogące przybrać formę wezwania do okazania dokumentów lub kontroli terenowej. Ich celem jest sprawdzenie dokumentów potwierdzających wywóz nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz weryfikacja przedmiotu interwencji. Kontrole te wykonywane są w oparciu o zgłoszenia mieszkańców dotyczące wykrytych nieprawidłowości w sposobie odprowadzania ścieków.

Z każdej przeprowadzonej kontroli sporządza się protokół!

KONSEKWENCJE

W przypadku niestawienia się na wezwanie lub stwierdzenia rozbieżności pomiędzy ilością wody zużywanej na cele socjalno-bytowe a nieczystościami ciekłymi odebranymi z danej nieruchomości Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca stwierdzając nieprawidłowość w sposobie odprowadzania nieczystości ciekłych z nieruchomości zwraca się z wnioskiem o ukaranie właściciela/użytkownika nieruchomości w trybie mandatowym.

Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu  zgodnie z zapisami obowiązującego Regulaminu.  Częstotliwość opróżniania szczelnych zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe,  powinna być dostosowana do ilości zużytej wody oraz do pojemności zbiornika w taki sposób, aby uniemożliwić przepełnienie zbiornika jednakże nie rzadziej niż:

  • raz na kwartał dla zbiorników o objętości mniejszej lub równej 10 m3 
  • nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy dla zbiorników o objętości większej niż 10 m3.

W przypadku posiadania przydomowych oczyszczalni ścieków, należy pamiętać o obowiązku pozbywania się osadów ściekowych. Częstotliwość opróżniania zbiorników oczyszczalni przydomowych z osadów, powinna być zgodna z wytycznymi wynikającymi z instrukcji eksploatacji tych oczyszczalni, jednakże nie rzadziej niż raz na rok, co musi zostać również odpowiednio udokumentowane, tj. posiadanie dowodów uiszczania opłaty za w/w usługę.

Pozbywanie się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych niezgodnie z przepisami ustawy podlega przepisom Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Zgodnie z art. 10 ust. 2 ww. ustawy, kto nie wykonuje obowiązków wymienionych w art. 5 ust. 1 podlega karze grzywny, która może oscylować w granicach:

  • do 500 złotych w ramach postępowania mandatowego,
  • do 5000 złotych w przypadku gdy sprawa zostaje skierowana do Sądu Rejonowego,

W razie wykrycia nieszczelności zbiornika bezodpływowego, sprawa kierowana jest do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego celem wydania nakazu wykonania przeglądu technicznego zbiornika dot. jego szczelności.

2025-03-10