Kontrast
A A A
Polski BIP Gminy Kocmyrzów-Luborzyca

Zgodnie z Uchwałą Nr VIII/75/2024 Rady Gminy Kocmyrzów-Luborzyca z dnia 29.11.2024 r. w sprawie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Gminy Kocmyrzów-Luborzyca § 4 właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujący bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym mają możliwość zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.  Zwolnienie, o którym mowa wynosi 4,00 zł. miesięcznie od każdego mieszkańca  zamieszkującego daną nieruchomość.

Zgodnie z art. 6k ust. 4a Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2024 poz. 399 późn. zm.)  wysokość zwolnienia została ustalona proporcjonalne do zmniejszenia kosztów gospodarowania odpadów komunalnych gospodarstw domowych. Zatem ideą przyświecającą takiemu rozwiązaniu prawnemu było zapewnienie pewnej ekwiwalentności – gmina nie będzie żądała części opłaty jaka należałaby się w przypadku odprowadzania bioodpadów, natomiast zwolniony z tej opłaty zobowiązuje się do zagospodarowania bioodpadów w przydomowym kompostowniku we własnym zakresie.

W/w ustawie nie ma mowy o kompostowaniu części bioodpadów, należy więc założyć, iż chodzi o generalne kompostowanie bioodpadów. W konsekwencji, aby działanie w zakresie zagospodarowania bioodpadów przez właściciela nieruchomości zamieszkałej było zgodne z prawem powinno dojść do całkowitego kompostowania bioodpadów, a nie do przekazywania ich choćby w części do PSZOK. Zatem PSZOK, w przedmiotowym stanie faktycznym może odmówić przyjęcia bioodpadów od osoby zwolnionej z części opłaty za gospodarowanie odpadami w związku z ich zagospodarowaniem w kompostowniku przydomowym.

W myśl zapisów Uchwały Nr XLII/409/2023 Rady Gminy Kocmyrzów-Luborzyca z dnia 30.01.2023 r. zmieniającej uchwałę w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kocmyrzów-Luborzyca § 14 pkt. 3 od mieszkańców, którzy zadeklarowali zwolnienie z tytułu kompostowania bioodpadów w kompostownikach przydomowych ta frakcja również nie będzie odbierana z miejsc wytwarzania.

Przypominamy, że w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości posiada kompostownik, w którym kompostowane są odpady i chce ubiegać się o ulgę z tego tytułu, powinien złożyć deklarację wyliczając w niej stawkę zwolnienia.

Zgodnie z art. 6k ust. 4b Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w razie stwierdzenia, że właściciel nieruchomości, który złożył ulgę z  tytułu kompostowania bioodpadów w przydomowym kompostowniku:

  • nie posiada kompostownika przydomowego, lub
  • nie kompostuje bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, lub
  • uniemożliwia Wójtowi lub upoważnionej przez niego osobie dokonania oględzin nieruchomości, w celu weryfikacji zgodności informacji o korzystaniu z kompostownika,

zostanie stwierdzona, w drodze decyzji, utrata prawa do zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nastąpi to od pierwszego dnia miesiąca, w którym stwierdzono wystąpienie co najmniej jednej z przesłanek wskazanych powyżej. Ponowne skorzystanie ze zwolnienia będzie możliwe nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja o utracie prawa do tego zwolnienia stała się ostateczna i będzie wymagało złożenia nowej deklaracji.

2025-04-03