Pozyskaj dofinansowanie z Programu „Czyste Powietrze”

Przypominamy, iż od stycznia 2021 roku w tutejszym Urzędzie Gminy działa Punkt „Czystego Powietrza” dla naszych mieszkańców.

Wójt Gminy Kocmyrzów – Luborzyca podpisał porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Program ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

W ramach programu „Czyste Powietrze” właściciel budynku może ubiegać się o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła, modernizację instalacji c.o. i c.w.u., termomodernizację budynku, wentylację mechaniczną, a także dokumentację techniczną. Dofinansowanie przyznawane jest przez WFOŚiGW w zależności od dochodu, jaki właściciel budynku posiada.

Wyróżnia się dwa stopnie dofinansowania:

• „podstawowy” dla osób, których dochód nie przekracza 100 000 zł netto rocznie,
  • „rozszerzony” dla osób, których dochód w gospodarstwie wieloosobowym wynosi mniej niż 1400 zł netto na osobę na miesiąc.

W gospodarstwach jednoosobowych dochód nie może być wyższy niż 1960 zł netto na miesiąc.

Aby otrzymać wyższą dotację, na wymianę „kopciucha” i termomodernizację domu, potrzebne jest zaświadczenie o dochodach. Zaświadczenia o dochodach wydawane są przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie – Luborzycy, na wniosek osoby zainteresowanej dofinansowaniem. Wniosek można złożyć osobiście, przesłać pocztą lub przez platformę ePUAP.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców do kontaktu z pracownikami Urzędu Gminy w celu uzyskania porady, złożenia wniosku o dofinansowanie, bądź też rozliczenia poniesionych kosztów z zakresu ochrony powietrza do WFOŚiGW.

Rozpatrywanie wniosków i udzielanie dofinansowania wnioskodawcom to już kompetencja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Doradztwo dla mieszkańców Gminy Kocmyrzów – Luborzyca jest bezpłatne!

Główny Ekodoradca – Aneta Caba
Ekodoradca – Karolina Duk