Kontrast
A A A
Polski BIP Gminy Kocmyrzów-Luborzyca

Światowy Dzień Pszczół

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii, która w ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracała uwagę, że stosowanie pestycydów w rolnictwie zabija te owady.

Wielka praca, jaką wykonują owady zapylające jest w tym roku wyjątkowo trudna z powodu opóźnionego kwitnienia i dużej ilości opadów, dlatego tym bardziej ważne jest dbanie o kondycję tych małych pracowników.

Przede wszystkim pamiętajmy, aby wykonując opryski stosować się do zaleceń określonych przez producentów środków ochrony roślin tak, aby zminimalizować ich wpływ na owady i nie powodować śmierci i zatruć wśród zapylaczy. Bez nich nie będzie plonu. Więcej o zasadach oprysków pisaliśmy tutaj.

Jeśli jest taka możliwość można też opóźniać koszenie trawników, łąk i nieużytków, aby dać pszczołom większe szanse zebrania nektaru i pyłku, który odbuduje ich zapasy uszczuplone długą zimą i deszczową pogodą.

Działaniem sprzyjającym rozwijaniu populacji pszczół i owadów zapylających jest tworzenie łąk kwietnych, bogatych w rośliny miododajne oraz umieszczanie w ogrodach, zwłaszcza tych w gęstej zabudowie miejskiej, domków umożliwiających budowanie gniazd, rozmnażanie i schronienie dla skrzydlatych robotników.

Bardzo ważne jest też edukowanie młodego pokolenia o roli, jaką odgrywają owady zapylające w łańcuchu życia na naszej planecie. W to zadanie doskonale wpisują się założenia projektu "Mała Pszczoła Wiele Zdoła", który decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego otrzymał dotację w kwocie 13 000 zł i będzie prowadzony przez Stowarzyszenie "Gmina Aktywna +" oraz Centrum Kultury i Promocji w Baranówce. W ramach realizacji projektu odbędzie się cykl warsztatów o pszczołach połączony z wizytami w pasiece oraz renowacja Parku Lipowego w Wysiołku Luborzyckim, gdzie zostaną posadzone rośliny miododajne na kwotę 6000 zł.

Pamiętajmy !
NIE BĘDZIE PSZCZÓŁ, NIE BĘDZIE NAS !

2021-05-20