Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (GOPS)

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej jest gminną jednostką organizacyjną powołaną Uchwałą Nr VI/18/90 Rady Gminy Kocmyrzów-Luborzyca z dnia 31 lipca 1990 roku do realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej na rzecz mieszkańców gminy znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Do działań GOPS należy m. in.

1. realizacja zadań wynikających z ustawy o pomocy społecznej.
  2. realizacja zadań wynikających z ustawy o świadczeniach rodzinnych
  3. realizacja zadań wynikających z ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów
  4. realizacja zadań wynikających z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej
  5. aktywizowanie środowisk lokalnych w celu niesienia pomocy osobom i rodzinom potrzebującym wsparcia.
  6. prowadzenie badań i wykonywanie analiz służących ocenie wielkości potrzeb, stosowanie właściwych sposobów dzielenia świadczeń z zakresu pomocy społecznej oraz formułowanie oceny stopnia zaspokojenia potrzeb.
  7. współpraca z organizacjami społecznymi, stowarzyszeniami, fundacjami, urzędami, instytucjami, pracodawcami, Kościołem katolickim i innymi kościołami, związkami wyznaniowymi, osobami prawnymi i fizycznymi działającymi w zakresie pomocy społecznej.

Pomoc społeczna to szczególne zadanie gminy, ponieważ dotyczy osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Realizowane jest przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy.

Pomocy społecznej udziela się osobom i rodzinom w szczególności z powodu:

1. ubóstwa;
  2. sieroctwa;
  3. bezdomności;
  4. bezrobocia;
  5. niepełnosprawności;
  6. długotrwałej lub ciężkiej choroby;
  7. przemocy w rodzinie;
  8. potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności;
  9. bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych;
  10. braku umiejętności w przystosowaniu do życia młodzieży opuszczającej całodobowe placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz po zwolnieniu z zakładu karnego;
  11. alkoholizmu lub narkomanii;
  12. zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej;
  13. klęski żywiołowej lub ekologicznej.

Kierownik: Elżbieta Turek

Godziny pracy: