Zmiany w gminnym systemie gospodarowania odpadami

Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wymusiła zmianę sposobu rozliczania się pomiędzy gminą, a firmą odbierającą odpady. W ramach nowej umowy gmina zapłaci za każdą tonę odebranych śmieci, według odrębnej stawki dla każdej frakcji odpadów.

W takim systemie, koszt odbioru odpadów i ich zagospodarowania jest bezpośrednio skorelowany z masą odpadów i liczbą mieszkańców je wytwarzających.

Z niepokojem obserwujemy w ostatnich latach stałą tendencję wzrostową cen za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie całego kraju.

W uzasadnieniu przedstawianym samorządom podaje się między innymi:

• wzrost ilości odpadów przy jednocześnie malejącej ilości składowisk
  • wzrost cen przyjmowanych odpadów na instalacjach przetwarzania odpadów komunalnych (miejsce gdzie trafiają odpady)
  • wzrost stawki opłaty środowiskowej
  • wzrost cen prądu dla przedsiębiorców
  • wzrost cen paliwa
  • wzrost kosztów pracowniczych, w tym wynagrodzeń
  • dodatkowe wymogi nałożone ustawowo na instalacje przetwarzania odpadów (np. zabezpieczenia przeciwpożarowe, całodobowy monitoring, kaucje finansowe za magazynowanie odpadów)
  • znaczący spadek cen skupu surowców wtórnych
  • brak możliwości zbytu odpadów selekcjonowanych, szczególnie z tworzyw sztucznych i papieru

Nasza gmina, starając się utrzymać stawki opłat na podobnym poziomie jak sąsiednie samorządy, jednocześnie nie rezygnuje z wysokich standardów i jakości oferowanych usług Mieszkańcom:

• kosze na odpady całkowicie finansowane w ramach systemu
  • czysty i ekologiczny tabor samochodowy do odbioru odpadów
  • Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czynny 5 dni w tygodniu
  • regularnie ważone śmieci
  • comiesięczna publikacja raportów dotyczący masy odpadów
  • akcje edukacyjne związane z promocją recyklingu i kompostowania

Prosimy o zapoznanie się z prezentacją dotyczącą gminnego systemu gospodarowania odpadami.

Pliki do pobrania:

Na Sesji Rady Gminy Kocmyrzów-Luborzyca w dniu 11.02.2021 r. przyjęto stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami w wysokości:

• 33 zł od osoby
  • oraz zniżkę za posiadanie kompostownika              w kwocie: 4 zł od osoby

Jeśli mieszkańcy złożą deklarację o posiadaniu kompostowników, realna cena za odbiór odpadów wyniesie 29 zł miesięcznie od osoby.

Powyższa cena za odbiór odpadów ma wejść w życie od dnia 1 marca 2021 r.

2021-02-11