Kontrast
A A A
Polski BIP Gminy Kocmyrzów-Luborzyca

Bezpieczeństwo pracy w gospodarstwach rolnych

Na prośbę Oddziału Regionalnego KRUS w Krakowie zamieszczamy artykuły dotyczące bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami.

 

Bezpiecznie działamy wypadkom zapobiegamy!

 

Rozpoczął się wiosenny sezon nasilonych prac polowych, charakteryzujący się dużą zmiennością wykonywanej pracy, bardzo często w pośpiechu, ze względu na zmienne warunki atmosferyczne.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo rolników i ich rodzin Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego realizuje działania mające na celu zredukowanie lub wyeliminowanie zdarzeń wypadkowych, szczególnie w najliczniejszych grupach wypadków tj. upadki osób, pochwycenia i uderzenia przez ruchome części maszyn.

Niestety w związku z sytuacją, spowodowaną obecnością wirusa SARS-CoV-2 bezpośrednie działania prewencyjne zostały zawieszone. Zachęcamy jednak do skorzystania z wszelkich informacji zamieszczonych na naszej stronie internetowej www.krus.gov.pl/zadania-krus/prewencja/ znajdziecie tam Państwo informacje o zachowaniu bezpieczeństwa w gospodarstwie i o aktualnych kampaniach prewencyjnych w zakładce ”Kampanie prewencyjne KRUS”.

Kampania "Nie ryzykujesz, gdy znasz i szanujesz” poświęcona jest zagrożeniom i sposobami ich zapobiegania związanymi z obecnością i obsługą zwierząt gospodarskich. W kampanii "Rola rolnika, by upadku unikał” zawarte są informacje dotyczące zagrożeń związanych z upadkami osób w gospodarstwach, a kampania "Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz” przedstawia właściwe sposoby i przykłady użytkowania maszyn i urządzeń rolniczych. Do każdej z powyższych kampanii została dołączona "Lista kontrolna - ocena gospodarstwa rolnego pod kątem zagrożeń przyczyniających się do zaistnienia wypadków...”, umożliwiająca przegląd gospodarstwa pod kątem wymienionych zagrożeń wypadkowych.

Zachęcamy do zapoznania się wszelkimi informacjami zamieszczonymi na naszej stronie internetowej podkreślającymi, jak istotne jest bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym.

 

Chrońmy nasze życie i zdrowie w trosce o lepsze jutro

 

 

BORELIOZA

Praca i życie na wsi narażają człowieka na zwiększony kontakt z kleszczami, które choć niewielkie są nosicielami wielu groźnych chorób. Najczęściej przyczyniają się do zarażenia boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM).

Borelioza to bardzo groźna choroba atakująca wiele narządów, przebiegająca wieloetapowo, a każda z jej faz daje inne objawy.

 

PAMIĘTAJ:

- jeżeli podejrzewasz u siebie ugryzienie przez kleszcza, zaobserwowałeś np. rumień wędrujący, koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi!

- kleszcze produkują specjalną wydzielinę, która ma działanie znieczulające. Wpuszczają ją do rany razem z chorobotwórczymi mikroorganizmami

- po każdym powrocie do domu np. z lasu, łąki czy pola należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Szczególnie uważnie trzeba obejrzeć miejsca najczęściej wybierane przez kleszcze- tj. zgięcia łokci, kolan, pod pachami, w pachwinie i za uszami

Jeżeli mimo stosowania odpowiedniej odzieży i środków odstraszających znajdziemy kleszcza wbitego w skórę, należy go prawidłowo i szybko usunąć. Oto kilka prostych zasad:

 

TAK:

  • uchwyć kleszcza pęsetą lub specjalnym przyrządem tuż przy skórze, możliwie najbliżej główki

  • pociągnij lekko, ale zdecydowanie i prostopadle do skóry, wyciągając kleszcza

  • dokładnie obejrzyj wyciągniętego pasożyta, sprawdzając czy nie został rozerwany (ma główkę i odnóża)

  • zgnieć kleszcza i dokładnie umyj ręce

  • przemyj miejsce po ukąszeniu środkiem dezynfekującym a następnie przez kilka dni obserwuj czy nie pojawia się opuchlizna lub rumień

NIE:

  • nie smaruj kleszcza tłuszczem, masłem czy jakąkolwiek inną substancją

  • nie przypalaj kleszcza, nie podrażniaj go

  • nie łap kleszcza w najgrubszym miejscu, za odwłok (może to spowodować oderwanie odwłoka i pozostawienie główki w skórze)

  • nie wykręcaj, nie szarp na boki

W razie jakichkolwiek wątpliwości, pojawienia się rumienia lub innych niepokojących objawów, zgłoś się do lekarza.

Pamiętaj, że czym później zdiagnozowana choroba tym dłuższe i trudniejsze leczenie.

2020-05-11