81. rocznica wybuchu II wojny światowej

Dzień 1 września 1939 roku stał się jednym z najdramatyczniejszych dni w historii narodu i państwa polskiego. Bez formalnego wypowiedzenia wojny armia niemiecka rozpoczęła agresję na Polskę. Przeważające siły niemieckie zaatakowały nas z zachodu, północy i południa.

Kraków i jego najbliższe okolice, a więc również ziemie dzisiejszej Gminy Kocmyrzów - Luborzyca, znalazły się w obszarze działania 10. Armii Niemieckiej stanowiącej część Grupy Armii "Południe" dowodzonej przez generała Gerda von Runstedta. Obronę zaś tych terenów powierzono oddziałom wchodzącym w skład Armii "Kraków", którą dowodził generał Antonii Szylling. Wielu ówczesnych okolicznych mieszkańców znalazło się wśród zmobilizowanych do Armii "Kraków".

Rozpoczął się trwający aż do 1945 roku okres hitlerowskiej okupacji.

2020-09-01