Wieczór autorski w Baranówce

W niedzielę 12 lutego br. w Centrum Kultury i Promocji odbył się wieczór autorski połączony z promocją nowej książki o historii naszej gminy pt. „Mała Królowa Maureen z Luborzycy”. Jej autorem jest pan Wojciech Krajewski, kustosz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie , a publikacja przedstawia tragiczną historię lotników alianckich zestrzelonych nad Luborzycą w nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 roku.

Książka Mała Królowa Maureen z Luborzycy” została wydana staraniem działającego w naszej gminie Stowarzyszenia „Gmina Aktywna +”. Publikacja ta nie jest pierwszą książką, jaka została wydana dzięki Stowarzyszeniu. W ostatnim czasie Stowarzyszenie było wydawcą m.in. publikacji poświęconej wydarzeniom I wojny światowej, które miały miejsce na terenie naszej gminy, a także albumu fotograficznego prezentującego najważniejsze zabytki i najpiękniejsze miejsca naszej gminy.

Niedzielne spotkanie z panem Wojciechem Krajewskim i jego książką wzbudziło bardzo duże zainteresowanie, nie tylko pośród mieszkańców gminy Kocmyrzów-Luborzyca. Na wieczorze autorskim w Baranówce obecni byli m.in. Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca Marek Jamborski, Burmistrz Miasta i Gminy Proszowice Grzegorz Cichy, Przewodnicząca Rady Gminy Kocmyrzów-Luborzyca Małgorzata Doniec, Radni Powiatu Krakowskiego: Beata Bartoszek i Włodzimierz Tochowicz, Radni i Sołtysi naszej Gminy, proboszcz parafii w Luborzycy ksiądz Tadeusz Majcher, proboszcz parafii w Goszczy ksiądz Andrzej Orlikowski, Zastępca Wójta Gminy Wiesław Wójcik, Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Agnieszka Brodowska, Dyrektor SP im. Lotników Alianckich w Ostrowie Anna Kotyza.

Po krótkim powitaniu wszystkich obecnych na prezentacji książki Mała Królowa Maureen z Luborzycy”, głos zabrał Wójt Gminy Marek Jamborski. W swoim wystąpieniu pan Wójt podkreślił szczególną role upowszechniania wiedzy historycznej i jej znaczenia dla budowy lokalnej wspólnoty i jej poczucia tożsamości. Kończąc swoją wypowiedź pan Wójt złożył serdeczne gratulacje i podziękowania oraz wręczył symboliczne wiązanki kwiatów autorowi książki panu Wojciechowi Krajewskiemu oraz pani Sylwii Zawalskiej-Wierzbińskiej, prezes Stowarzyszenia „Gmina Aktywna +”.

Następnie prezes Stowarzyszenia „Gmina Aktywna+” Sylwia Zawalska-Wierzbińska wręczyła symboliczne dyplomy uznania sponsorom, którzy przyczynili się do wydania publikacji poświęconej historii lotników alianckich zestrzelonych nad Luborzycą. Dyplomami tymi uhonorowani zostali Państwo:  Katarzyna Bebak, Grzegorz Marzec, Przemysław Pazdalski, Waldemar Gajoch, Piotr Tomaszewski, Bożena Murzynowska (firma „Nasza Sieć”) oraz Robert Wojnarowski (firma Interviatech). Ponadto Stowarzyszenie uhonorowało pana Sławomira Mikiewicza za różnorakie wsparcie, którego udziela On od lat działalności Stowarzyszenia.

Po wręczeniu wspomnianych dyplomów głos zabrał autor książki pan Wojciech Krajewski, który po krótkim wprowadzeniu w tematykę swojego wystąpienia zwrócił się do obecnego na spotkaniu księdza proboszcza Tadeusza Majcher z prośbą o odmówienie modlitwy w intencji polskich i alianckich lotników, którzy nieśli pomoc powstańczej Warszawie.

Po zakończonej modlitwie pan Wojciech Krajewski przedstawił uczestnikom wieczoru autorskiego prezentację multimedialną, uzupełnioną Jego znakomitym barwnym komentarzem, obrazującą tematykę, która zostało przedstawiona w książce Mała Królowa Maureen z Luborzycy” oraz kulisy jej powstania. Po wystąpieniu pana Wojciecha Krajewskiego, które przyjęte zostało burzą oklasków, zaprezentowany został przez pana Dominika Kościelnego z Krakowa film pt. „Ci, Którzy polecieli do Warszawy”, oparty na wspomnieniach lotników, uczestniczących w lotach, których celem była pomoc powstańczej Warszawie.

Na zakończenie tego wyjątkowego wieczoru w Baranówce wszyscy jego uczestnicy otrzymali bezpłatne egzemplarze nowej książki, poświęconej naszej historii, osobiście podpisane przez jej autora pana Wojciecha Krajewskiego.

Value cannot be null. Parameter name: source

2023-02-14