Pomoc uchodźcom – prosimy o zgłaszanie deklaracji

Dziękujemy za zaangażowanie w pierwszą zbiórkę darów dla ukraińskich uchodźców. Już w niedzielę część najpotrzebniejszych rzeczy zostało rozdysponowanych, kolejne trafią bezpośrednio do potrzebujących lub zostaną przekazane do centralnego punktu zbiórki darów, który jest organizowany w bliskim sąsiedztwie granicy Ukrainy. Odradzamy organizację transportów indywidualnych. Przekazywanie pomocy na teren Ukrainy jest obecnie możliwe jedynie drogą oficjalną.

Obserwujemy organizowanie kolejnych formalnych i nieformalnych zbiórek darów. Pojawiają się też pytania gdzie je przechowywać, komu przekazać. Prosimy o podejmowanie przemyślanych działań, biorąc pod uwagę realne możliwości rozdysponowania zebranych rzeczy. Zwracamy uwagę na fakt, że gromadzenie np. lekarstw wymaga odpowiedniego przechowywania, a dystrybucja leków powinna odbywać się pod nadzorem lekarza.

Pojawia się coraz więcej nowych deklaracji od osób mających możliwość zakwaterowania lub wyżywienia uchodźców, ale nie wiedzą do kogo należy zgłosić chęć lub formę pomocy.

Już na tym etapie cały proces wymaga centralnej koordynacji i usystematyzowania podejmowanych działań. W tym celu udostępniamy Państwu specjalną ankietę ( dla wszystkich podmiotów, firm, czy osób prywatnych) które chcą się zaangażować. Proszę dokładnie określić w niej rodzaj pomocy który Państwo chcielibyście zadeklarować. Uruchamiamy też specjalny adres mailowy pomocukrainie@kocmyrzow-luborzyca.ug.gov.pl na który należy przesyłać deklaracje. Pozwoli to na prowadzenie skoordynowanej akcji na ternie gminy.

W Urzędzie Gminy Kocmyrzów-Luborzyca powołany został sztab antykryzysowy, który jest w ścisłym kontakcie z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim i Starostwem Powiatowym. Będziemy koordynować pomoc, jeśli zostanie ona oficjalnie zgłoszona. Ponieważ sytuacja międzynarodowa jest dynamiczna, będą pojawiać się kolejne pytania (o pomoc medyczną, możliwość nauki dla dzieci, czas trwania udzielania świadczeń dla uchodźców i wiele, wiele innych). Postaramy się szukać stosownych rozwiązań w miarę pojawiania się nowych potrzeb. Nie zostawimy uchodźców bez pomocy, a mieszkańcom będziemy starali się udzielać niezbędnych informacji. Działajmy razem, działajmy rozważnie, potrzebna będzie długofalowa pomoc…

Informujemy także, że pod numerem telefonu: 12 210 20 02  pracownicy Urzędu Wojewódzkiego będą udzielać informacji Ukraińcom szukającym schronienia w naszym województwie.

Podstawowe Informacje dla uchodźców z Ukrainy są publikowane na stronie: https://www.gov.pl/web/mswia/informacja-dla-uchodzcow-z-ukrainy

2022-02-28