Informacja dotycząca dystrybucji węgla

W związku z procedowaną w Sejmie i Senacie tzw. ustawą węglową - zainteresowane gminy będą mogły do 30 kwietnia przyszłego roku kupować węgiel na preferencyjnych warunkach, który następnie sprzedadzą swoim mieszkańcom.

Informujemy, że Gmina Kocmyrzów - Luborzyca zamierza kupić węgiel dla mieszkańców. Planowana dystrybucja ma odbywać się za pośrednictwem podmiotów prywatnych.

Do zakupu uprawnione będą te gospodarstwa, którym przysługuje dodatek węglowy.

Zgodnie z projektem Ustawy przyjęto zasadę, że jedno gospodarstwo będzie miało prawo do zakupu 1,5 tony surowca do 31 grudnia 2022 roku. Kolejne 1,5 tony będzie można kupić po 1 stycznia 2023 roku.

Wniosek o zakup preferencyjny będzie zawierał oświadczenie, że ani wnioskodawca, ani żaden członek jego gospodarstwa domowego nie kupili paliwa stałego na sezon grzewczy 2022–2023 po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości, co najmniej takiej jak określona w rozporządzeniu.

Z powyższego wynika, że z zakupu węgla wykluczeni zostaną mieszkańcy (gospodarstwa domowe), które nabyły uprzednio węgiel po przystępnej cenie np. poprzez sklep PGG.

Składanie wniosków będzie możliwe po wejściu w życie stosownych przepisów - o tym niezwłocznie poinformujemy.

Zwracamy uwagę na fakt, że Gmina nie posiada informacji o pochodzeniu węgla, który będzie można nabyć w oparciu o procedowane przepisy.

Kolejny komunikat zostanie przedstawiony Państwu niezwłocznie po wejściu w życie aktów prawnych regulujących ww. kwestię.

2022-10-28