Podpisanie umowy na wymianę pieców

Podpisano umowę na Projekt pn. „Wymiana pieców węglowych starego typu
na terenie Gminy Kocmyrzów-Luborzyca”

Dnia 19 czerwca 2020 r. została podpisana przez Wójta Gminy Marka Jamborskiego umowa z Zarządem Województwa Małopolskiego o dofinansowaniu realizacji Projektu pn. „Wymiana pieców węglowych starego typu na terenie Gminy Kocmyrzów-Luborzyca”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, poddziałanie 4.4.1. Obniżenie poziomu niskiej emisji – ZIT.

Całkowita wartość projektu 568 528,00 zł., wartość dofinansowania 559 988,33 zł. Projekt zakłada wymianę 80 źródeł ciepła na terenie gminy.

Głównym, bezpośrednim celem projektu jest poprawa jakości powietrza w Gminie Kocmyrzów-Luborzyca, a przez to w całej Małopolsce poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz gazów cieplarnianych pochodzących z ogrzewania mieszkań. W wyniku wsparcia likwidacji źródeł niskiej emisji, starych kotłów i pieców węglowych nastąpi obniżenie stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz redukcja emisji CO2.

Wśród celów długofalowych należy wymienić:

• poprawa jakości powietrza w Gminie Kocmyrzów-Luborzyca,

• polepszenie stanu środowiska naturalnego dzięki zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń
    do atmosfery,

• spadek zachorowań mieszkańców gminy i regionu na choroby, zwłaszcza układu oddechowego i nowotwory,

• pozytywny wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy gminy, podniesienie standardu życia mieszkańców.

2020-07-03